Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN - KRAB SE ZLATÝMI KLEPETY

01.03.2002, autor: Zarkoff

Příběh krabích konzerv, které ani v nejmenším neobsahují deklarovanou pochutinu, nýbrž opium, je jednou z epizod světoznámé belgické série „Dobrodružství Tintina“ z pera Georgese Rémiho, známějšího pod pseudonymem Hergé. Jde o desátý Tintinův příběh, jehož první verze vycházela od října roku 1940 do října 1941 v belgickém deníku Le Soir. Komiks se nejprve objevoval ve formě celostránkových panelů v příloze Le Soir Jeunesse, později ve tvaru denních stripů (formátu 17 x 4 cm). Definitivní podobu a standardní délku 62 panelů komiks dostal až po přepracování v roce 1954, a o celých čtyřicet let později jej českému čtenáři představil Egmont.
Ostatně, kdo je to Tintin? A proč vlastně je v Západní Evropě, v Americe i v Asii tak oblíben? Čím to je, že se celkový počet všech vydaných alb Tintinových dobrodružství odhaduje na mnoho milionů?
Stručně: Tintin jsou Rychlé šípy v jednom. Postava mladého nenápadného chlapce s typickým chomáčkem vlasů a kulatým dobromyslným obličejem ztělesňuje všechny kladné vlastnosti, které by kluci jeho věku měli mít: je čestný, pravdomluvný, nebojácný, má smysl pro přátelství i pro humor; ideál bez bázně a hany. (Pokud má nějaké záporné vlastnosti, autor se o nich taktně nezmiňuje.) Prožívá napínavá dobrodružství ve všech myslitelných koutech naší rodné planety, ba vypravil se i do kosmu. Jeho příhody jsou kresleny stylem „jednoduché linky“ („ligne claire“), kdy je zcela potlačeno šrafování i všechny zbytečné rekvizity. Při úpravách původních (různě dlouhých) příběhů do standardního formátu barevných alb Hergé se spolupracovníky některé záběry (i celé panely) upravoval nebo překresloval, a obvykle i zkracoval příběh; vždy měl ale na paměti přehlednost, čitelnost a naprosto přesné dávkování délky jednotlivých sekvencí, gagů a dějových zvratů.
Než vraťme se ke „Krabu se zlatými klepety“. Tintin se svým čtyřnohým přítelem, foxteriérem zvaným MILOU, a později i ve společnosti kapitána HADDOCKA, pronásleduje bandu pašeráků opia. Příběh je zavede na vlny Středozemního moře, mezi duny Sahary a nakonec do Baggharu, smyšleného marockého přístavu. Protože komiks původně vycházel ve tvaru denních stripů, vyznačuje se rychlým, až neurotickým střihem, množstvím dějových obratů a velmi krátkými sekvencemi. Zdaleka ale nejde jen o obyčejné pátrání, jehož cílem je odhalit zločince; součástí příběhu je i osobní drama alkoholu propadlého kapitána HADDOCKA. Ten se z nenapravitelného notorika postupně stává umírněným alkoholikem, který na závěrečné stránce pronáší rozhlasový projev proti této zhoubě lidstva vůbec a námořníků zvláště. Za pozornost stojí i květnaté a mnohomluvné nadávky, jimiž HADDOCK v kritických chvílích nevybíravě častuje své nepřátele. Dvojice smolařských detektivů DUPOND a DUPONT, kteří se objevují ve většině TINTINOVÝCH dobrodružství, se zde mihne jen na začátku a na konci příběhu. Jsou stále tak tupí a nemotorní jako vždy a TINTIN jim jako vždy přenechává většinu zásluh za dopadení pašeráků. V Krabovi se zlatými klepety se objevuje i nezvykle krutá scéna, která výrazně vybočuje z Hergého stylu: bičování nebohého kapitána, ze kterého chce banda zlosynů vynutit informace o TINTINOVI. A ze stylu ostatních TINTINOVÝCH dobrodružství se konečně vymykají i čtyři celostránkové ilustrace; jedna z nich (na straně 40) patří podle mého soudu k tomu nejlepšímu, co Rémi-Hergé kdy nakreslil.
Ale abych zase autora příliš nepřechválil: šrámem na jinak čistém štítě zůstává přespříliš upovídaná předposlední stranu, kde jsou po vzoru všech klasických detektivek narychlo vysvětleny nejrůznější detaily, a to i ty, které si to vůbec nezaslouží. Českému překladateli (neuvedenému v tiráži!) bych vytknul nepříliš zdařilé přejmenování hlavních postav. Že z foxteriéra MILOU udělal ŠPUNTA, to bych ještě snesl, že pro dvojici DUPOND a DUPONT použil anglickou verzi jejich jmen THOMSON a THOMPSON jsem ochoten tolerovat, ale udělat z HADDOCKA kapitána TRESKU, to je zločin, který by bylo třeba přísně potrestat!
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Tintin 09 - Krab se zlatými klepety
Série: Tintin (CZ)
Scénář: Georges Remi (Hergé)
Kresba: Georges Remi (Hergé)
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 1994
Počet stran: 62
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!