Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

„KONZUMENTI NEMAJÍ PROSTOR", ŘÍKÁ DRAŽITEL HELLBOYE

15.08.2002, autor: Hibi, Vojta

Ještě s několikaměsíčním zpožděním se v rozhovoru takříkajíc z „druhé strany“ vracíme k jedné z nejvýraznějších událostí letošního roku, dražbě hellboyovského booku Sémě zkázy z dílny nakladatelství Calibre (www.calibre.cz). Pod rozvířenou hladinou licitací se totiž odehrávalo poslední kolo malé osobní války, v níž nakonec rozhodlo přes dva a půl tisíce „nábojů“. Kdo je jejím vítězem? Sběratelský donkichot nebo fajnšmekr ve vatě? Jak to vlastně se sběrateli, fajnšmekry a konzumenty u nás je, kolik měl v kapse a proč šel po krku zrovna Hellboyovi, nám řekl Michal Brzák…

Recenzi Hellboy – Sémě zkázy naleznete ZDE
Hibi (H): Půl třetího tisíce korun za jedinou knihu, to už je nějaká oběť – na oltář sběratelské prestiži? Co Tě vedlo k prvnímu místu v dražbě?
Michal Brzák: Tak to máš teda pravdu, že to je pěkná darda. Nemusím tady snad uvádět, že když jsem to řekl některým kámošům, tak si mysleli, že jsem se zbláznil a že si z nich dělám srandu :o).
Co mě k tomu vedlo? Původně když jsem dostal z klubu obálku s novinkami a posléze jí otevřel a zjistil, že vyjte taková skvělá věc jako je Hellboy (a především skvělá kresba M. Mignoly), tak jsem si řekl, že si pořídím do sbírky všechny 3 varianty. Hnedka jsem sedl a napsal mail do Calibre. A jak jsem se dozvěděl druhý den ráno, tak kožená verze už byla rozebrána v době, kdy se posílalo info členům klubu!!! Po tomto zjištění jsem byl celkem zklamanej a chtěl jsem si koupit jen tu základní verzi. Tak jsem jaksi prohodil pár emailů s panem Dortem a dozvěděl se mimo jiné, že bude i dražba. A tak nějak jsem si říkal, že je tu přece jenom ještě nějaká šance získat všechny tři verze a dokonce i jednu speciální i když za poněkud větší peníz :o). A jak jsem si řekl tak jsem taky udělal. Vzal jsem si nějaký ten peníz a šel na tu dražbu a výsledek už znáte.

.

H: Takže sběratel "až do dna kapes"?
M. B.: To bych neřek. Vzhledem k tomu, že dělám s počítačem, tak moje příjmy jsou celkem slušné, takže do dna kapes by to bylo, kdyby toho u nás měsíčně vycházelo desetkrát tolik.

H: Ještě že čtenářská kapsa doposud stačí na "všechno, co u nás vychází"... Máš mezi tím "vším" nějaké favority?
M. B.: Ale samozřejmě. Téměř všechno od Calibre je to, co se mě líbí. I když třeba XIII od Barlow comics je úchvatná. Jinak abych to upřesnil, dávám přednost především čisté a propracované kresbě, kde je jasně na první pohled vidět, o co jde (M. Mignola, F. Miller atd.). Když se k tomu ještě přidá perfektní příběh, tak to jsou pak jedny velký orgie při čtení :o) To je co se týče dnešní tvorby.

H: Považuješ se za fajnšmekra? Máš pocit, že jsou u nás sběratelé-konzumenti-fajnšmekři?
M. B.: Za fajnšmekra se nepovažuji, teda pokud to sám dokážu „objektivně“ posoudit. Spíš bych se přirovnal k normálnímu sběrateli.
Já osobně bych řekl, že je těžké u nás definovat tyto tři skupiny. Sběratelé, ti jsou jasní – to jsou podle mě lidi, co prostě pravidelně kupujou komiks, což je mimochodem podle mých odhadů zhruba asi tak 2000 lidí.
Co se týče konzumentů tak se mě zdá, že ti tu jaksi nemají prostor, neboť zde zaplať pánbůh moc vyloženě komerčních věcí nevychází. Když nebudeme počítat různý Kačery Donaldy a podobný věci pro děti. A musíme si přiznat, že normální konzument si nekoupí komiks za 200,- a výš jen proto, aby ho jednou přečetl a pak ho zahodil. Jedinou výjimkou je jsou snad komiksy z ABC, ale ty jsou na druhou stranu velice kvalitní. Pár pokusů tu sice bylo jako např. Xena, Batman nebo Spider-Man (teď mám na mysli ty, co nevyšli u Calibre), ale jak bylo záhy vidět, neměli valný úspěch a po několika číslech to zabalili.
A skupina fajnšmekrů u nás bude tak malá, že pomalu nestojí ani za řeč. Sem bych zařadil lidi, co čtou třeba mangu nebo pravidelně kupujou komiks ze zahraničí a podobně.

H: Zvláštní - já bych naopak řekl, ze "konzumentů" je většina: ti, kteří prostě kupují, co tu vychází, na rozdíl od "fajnšmekrů", kteří si vybírají... A teprve až to "sběratelství" vidím v tom, ze si člověk dokáže sáhnout za hranice...
M. B.: Za normální situace by to tak bylo, kdyby se jednalo o něco běžného. Ovšem vzhledem k tomu, že jde o komiks a částky 500+, tak to vidím tak, jak jsem řekl. Pochybuji o tom, že člověk, který nečte komiksy, přijde do knihkupectví a uvidí tam Sin City nebo jinej book za šest set vočí a koupí si ho. Úplně jasně vidím jeho reakci, když otočí book a zjistí, že stojí 600,-. Začne si říkat „ty se asi zbláznili, takový prachy za komiks???“ (Takové jsou reakce všech mých známých, rodiny a ostatních, co ke mě přijdou a nemají o komiksu šajn. A často ještě dodávají, že jsem se zbláznil, vyhazovat takový prachy za blbý obrázky s bublinami.) A vrátí ho zpátky do police. A nebo dokážeš si představit, že by nějaký rodič koupil svému nezletilému (8-13 let) potomkovi komiks za 600,-? Možná tak 1-2 do roka, jednou na narozeniny a jednou k vánocům a konec.

H: Co BB Art? Má přijatelnější ceny, distribuci i do nespecializovaných knihkupectví...
M. B.: Dalo by se říci, že ano. Na druhou stranu BB Art vydává úplně jiný styl komiksů, řekl bych právě ten pro konzumenty (Rychlé šípy, Velká kniha komiksů atd.). Co mě na jejich produkci nejvíc štve, jsou ty tvrdý desky u těch jejich nových řad. A co se týče distribuce, tak to nevím, neb chodím jen do speciálek, ale co jsem tak koukal, tak některé věci jsem viděl i na novinových stáncích.

H: Vlastně tam jsem tou otázkou mířil - že distribuce i mimo komiksovou komunitu otevře prostor i pro "konzumenty", o to snáz, že za poměrně nevysokou cenu... Proč Tě štvou tvrdé desky?
M. B.: Tak nějak mě to už nepřijde jako komiks. Přijde mě to spíš jako nějaká dětská obrázková knížka nebo tak něco, prostě už se to více blíží knize než komiksu. A navíc ve většině případů jsou desky tlustší než samotný komiks. Prostě se mě to zdají být zbytečně vyhozené peníze, myslím tím náklady na ty desky. A ke všemu ještě ten A4 formát…

H: Jak to vidíš s pestrostí stávající nabídky? Ještě stále nám nezbývá, než kupovat, co vyjde, nebo už máme z čeho vybírat? A nebo už se třeba naopak nakladatelé příliš zahleděli do svého stylu?
M. B.: Jak to vidím já, tak je to zatím celkem jasné. Calibre jde pouze do top titulů plus sem tam nějaký úlet v podobě Bantama. BB Art ten zase dělá levné a jisté tituly a je zaměřen spíše na evropskou tvorbu. A co se týče ostatních, tak ti se uchylují k vydávání domácí nebo undergroundové tvorby. Takže si myslím, že nabídka je celkem široká a každý si něco najde.

H: Vraťme se k Hellboyovi: zdá se, že naštvání na Calibre je docela silná motivace... :-)
M. B.: Abych tak řekl pravdu, tak docela ano :o). Třeba to byl od nich záměrný obchodnický trik :o).

H: ... na který ses zrovna Ty chytil... :-)
M. B.::o)

Autor:


Autor článku: Hibi, Vojta

Detaily o komiksu:

Titul: Hellboy - Sémě zkázy
Série: Hellboy
Scénář: Mike Mignola
Kresba: Mike Mignola
Překlad: Jan Kantůrek
Lettering: Martin Trojan
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 128
Formát: 151 x 234
Vydavatel: Calibre
Země vydání: Česká Republika
Země původu: USA
Související články:


Hellboy
05.06.2006 MIKE MIGNOLA - HELLBOY: PRAVÁ RUKA ZKÁZY
07.03.2005 HELLBOY – MELOUCHY
13.09.2004 HELLBOY – FILM ANEB HEJ, HEJ, HEJ, HRAJOU NAŠI PÍSNIČKU!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!