Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN – TAJEMSTVÍ JEDNOROŽCE

17.12.2002, autor: Zarkoff

Jednorožec, to není jen bájné zvéře, ale i jméno hrdé plachetnice, jíž roku 1698 ve službách krále Ludvíka XIV. velel rytíř Francois de Hadoque, předek Tintinova přítele kapitána Haddocka. Příběh střetu Jednorožce s piráty, jimž velí strašlivý Rudý raubíř, potopení lodi a Hadoquovo vyváznutí na ostrůvku uprostřed oceánu je jádrem celého alba a představuje i jedinečnou dvanáctistránkovou retrospektivní sekvenci, ojedinělou v celé Hergého tvorbě.
Hergé vytvořil celkem 23 úplných a jeden nedokončený příběh, ve kterých je hlavním hrdinou Tintin, chlapec s typickou čupřinou vlasů, s kulaťoučkým obličejem a nosem jako knoflík. Většina příběhů má formu samostatných uzavřených epizod. Z tohoto pravidla, jak je to už u pravidel obvyklé, existují tři výjimky a jednou z nich je právě dvojalbum "Tajemství Jednorožce" + "Poklad Rudého Raubíře", které vypráví o pokladu pirátů a o pátrání po tomto pokladu.
 
První strip příběhu "Tajemství Jednorožce" vyšel v belgickém deníku Le Soir dne 11. června 1942, poslední v polovině ledna roku 1943. Autor . zpočátku rozvíjí dvě paralelní zápletky: honbu za kapesním zlodějem a záhadné události kolem modelu Jednorožce. Obě dějové linie se nakonec propojí, a to ve chvíli, kdy detektivové Dupond a Dupont málem (sami!) zadrží svého prvního pachatele. O to nápadněji převyšuje oba tyto neschopné detektivy Tintinův foxteriér Milou, který se vydává po stopách uneseného Tintina a po strastiplné cestě mu pomůže zneškodnit proradné bratry Loiseauovy.
V epizodě "Tajemství Jednorožce" se navíc poprvé objevuje slavný zámek Moulinsart. Jméno Moulinsart vzniklo přesmyknutím názvu belgické vesničky Sarmoulin. Vnější vzhled zámku Hergé okopíroval podle fasády francouzského zámku Cheverny (departement Loir et Cher), převzal z něj však jen centrální průčelí. Zámek obývají bratři Loiseauovi, podvodníci velkého formátu. Slouží jim majordomus Nestor, věrný a bezúhonný sluha, vzor všech sloužících.
Hlavní postavou příběhu je však kapitán Haddock. Jeho rytířský předek, první muž na Jednorožci, je mu natolik podobný, že lze mluvit o dvojroli, splynutí duší či o duchovním ztotožnění. (I v tomto albu nás oba kapitáni zahrnou sériemi barvitých nadávek...)
Jistě nebude na závadu, když prozradíme, že Tintin nakonec získá tři útržky pergamenu, které dohromady obsahují údaj o místě, na kterém leží potopený Jednorožec s pohádkovým pokladem na palubě. Nic tedy nebrání tomu, aby se naši přátelé vydali na moře a poklad vyzvedli. To už je ovšem jiná historie, kterou vypráví album "Poklad Rudého Raubíře".
 
Ať už je příběh alba "Tajemství Jednorožce" jakkoli vzrušený a nabitý dějovými peripetiemi, je po formální stránce vyprávěn prostou formou čtyř stripů na stránku. Toto někdy až monotónní schéma je narušeno na třech místech půlstránkovými ilustracemi beze slov, které všechny souvisejí s plavbou Jednorožce a bitvou s piráty.
Český překlad pořídila z angličtiny Markéta Černá, tudíž zůstalo i u otřesného překladu jmen, stejně jako v předchozim albu (francouzská verze jména Haddockova předka, rytíře de Hadoqua, byla k mé velké lítosti nahrazena stejně ponižujícím příjmením Treska). K hrubému zkreslení ovšem došlo u nevyvratitelně prokázaných historických skutečností. Jak si kdo vůbec mohl dovolit z poddaného krále Ludvíka XIV. udělat anglického kapitána podřízeného králi Karlu II.?? A navíc změnit rok 1698 na 1976 ? Z libozvučného Moulinsartu se stal obyčejný LANOV.
Jenom sluha NESTOR a doga BRUTUS nebyli přejmenováni. A TINTIN zůstal TINTINEM, hurá!
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Tintin 11 - Tajemství jednorožce
Série: Tintin (CZ)
Scénář: Georges Remi (Hergé)
Kresba: Georges Remi (Hergé)
Překlad: Markéta Černá
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 1994
Počet stran: 62
Formát: A4
Vydavatel: Egmont
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Belgie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!