Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VLAD 2 – PÁN Z NOVIJANKY

13.01.2003, autor: Sakyk

Móda komiksů a la Russia zasáhla už i nás. Díky nakladatelství www.bbart.cz se v našich knihkupectvích objevila úvodní alba sérií Alvin Norge a Alpha, v nichž jako hlavní hrdinky vystupují Rusky Olga alias Jennifer a Asja. Děj prvního sešitu akčního thrilleru Vlad se dokonce v největší zemi světa, ve které už dávno neznamená, že zítra je již včera, odehrává. A stejné je to i v pokračování, nazvaném Pán z Novijanky…
Důvod popularity těchto dílek na Západě je zřejmý: po pádu železné opony představuje Rusko nikoliv nepřítele hrozícího jadernými hlavicemi a Černobylem, nýbrž zdroj exotické inspirace, v 80. letech vyčerpané neustálým umisťováním příběhů do exteriérů divokých afrických džunglí, studených velehor dálné Asie či autralských polopouští. Navíc současná politická situace umožňuje modelovat ruský vývoj dle libosti: demoralizace, destrukce a degradace hodnot v takových příbězích obvykle vede k rozpadu pevné státní moci, nástupu nevládních mocenských struktur, nejrůznějších gangů, samovládců a teroristických skupin. Zánik průmyslu je přímo stvořený pro vznik tajných výzkumných základen a to vše posunuté lehce do budoucnosti lze okořenit ultramoderními technologiemi.
Je tu však jeden „ˇ “ : co bez problémů funguje ve Francii, kde se zmíněné série drží v popředí čtenářského zájmu, může u nás, v zemi sovětským režimem dostatečně poznamenané a znalé, působit docela jako fraška.
 
Podívejme se tedy konkrétně na Pána z Novijanky, druhý díl série Vlad. Scénárista Yves Swolfs chtěl s její pomocí naznačit možnosti politického vývoje na východě evropského kontinentu a má ji rozplánovanou do 5 – 6 pokračování. Úvodní část  Můj bratr Igor nepatřila mezi pěti květnovými tituly vydanými BB Artem k tomu nejhoršímu, byť užití jazyka a zbraní jsme celkem kriticky rozebrali. Tentokráte však kvality přeci jen ubylo a důraz je kladen především na akci.
 
.
 
Hlavní hrdina Vlad Zolkov, pátrající po svém bratru Igorovi aby mohl získat veliké dědictví (viz právě předchozí album) se dostane do Novijanky, satelitního moskevského městečka. Místnímu paláci vládne Čečenec Hasan Giniev (trocha té politiky opravdu neuškodí). To je Vladovi celkem putna, hlavně, že ho zachránil před divokou hordou Alexejevců, řízenou (pšššt!) Američany. Jenže teď trochu spadl z deště pod okap – Hasan je sice chlap rovný jako lajna, kultivovaný a sečtělý občan, ovšem svým lpěním na tradicích uvádí Vlada do nejednoduché situace: skrývá před ním svou dceru Naďu, čekající nemanželské dítě s – Igorem. Vlad ji nejen brzy najde, ale po setkání s jejím šíleným bratrem Adžim také na vlastní kůži pochopí, proč vzít rychle nohy na ramena.
Dějové resumé: žádná sláva. Bohatá a mocná organizace v pozadí, osamělý hrdina, pomatenec, krásná děva, na první pohled zmatený intelektuál, primitivní gangster. Od všeho špetka, dohromady celkem průměrný akční příběh, špatně srozumitelný bez znalosti úvodního dílu, označený výraznou cedulkou „příliš nemyslet“.
 
. Trochu zklamáním je pro mne kresba. Griffo (začínal s Van Hammem, kreslil historicko-dobrodružnou sérii Giacomo C., která se mu paradoxně povedla mnohem lépe) se nejen asi nikdy nestane druhým Moebiem či Serpierim, avšak jeho případ navíc ukazuje, že ani v takovém komiksovém gigantu jako je Belgie, prostě není studnice talentů nevyčerpatelná. Kreslíř sám říká: „Potřebuji se neustále vyvíjet, proto nemám svůj jednotný styl, např. ve Vladovi využívám volné ruky, jelikož to není tolik realistická série jako třeba Giacomo C.“. Dle Vlada se dá soudit, že Griffo hodně času strávil především vykreslováním a pilováním a překreslováním a … A obličeje se evidentně nenaučil dodnes – např. na straně 28 je pokaždé zachycena jiná žena, byť se stále jedná o Naďu. Kresbě prostě chybí celková lehkost a šmrnc. Navíc si příliš nepomohl ani barvami, jelikož ty jsou až přespříliš výrazné.
 
Ještě jedna poznámka na okraj k českému překladu. Myslím, že BB Art není tak chudé vydavatelství, aby si nemohlo dovolit korektora a pokud na něm chce šetřit, stačí si najmout školáka ze sedmé třídy základní školy. Vždyť i ten by odhalil dvě neuvěřitelné gramatické hrubice ve čtvrtém a pátém obrázku strany 41.
 
.
 
A na závěr malý test. Máte rádi nenáročné akční příběhy? Uspokojí vás i jednoduchá kresba? Rozčilují vás složité scénáře s několikanásobnou zápletkou? Chcete se podívat do Ruska? Pokud jste odpověděli čtyřikrát ano, je kniha Vlad 2 – Pán z Novijanky určena přesně pro vás.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Vlad 2 - Pán z Novijanky
Série: Vlad (CZ)
Scénář: Yves Swolfs
Kresba: Griffo
Překlad: Tomáš Bicek
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Rok vydání: 2002
Počet stran: 48
Formát: A4
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Originál: Vlad 2 - Maitre de Novijanka
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽONVlad
18.06.2003 VLAD 3 – RUDÁ ZÓNA
21.08.2002 VLADOVA APOKALYPTICKÁ VIZE RUSKÉHO JAZYKA
20.08.2002 VLAD A JEHO ZBRANĚ


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!