Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

COMPLAINTE DES LANDES PERDUES ANEB ROSINSKI TROCHU JINAK

28.02.2003, autor: Sakyk

Jméno Rosinského působí jako nenasytný magnet. Jeho KRESBA se především díky Thorgalovi stala lákadlem pro čtenáře a jistotou vydavatelským domům, že se album bude navýsost dobře prodávat. Právě kvůli neohroženému Vikingovi (za rok minimálně jedno nové dobrodružství) neměl Rosinski na jinou tvorbu příliš času. Výjimkou se po dlouhé době stal Šinkl a jeho velká síla (opět s Van Hammem) a Complainte des landes perdues.
„Je zlo je v srdci lásky, nebo láska v srdci zla?“
Jako scénárista byl k velkému Polákovi dosazen velice zkušený Jean Dufaux (Rapaces, Giacomo C., Ombres, Murena, Niklos Koda, Fox) – respektive on se dosadil sám: anonymně Rosinskému poslal scénář. Vydavatel navíc velkoryse přistoupil k formátu alb, jelikož tiskl na francouzsky netradičně velký papír 22 x 31 cm, čímž měla být zvýrazněna nadstandardnost série (za zmínku stojí i to, že všechny čtyři obálky vedle sebe tvoří jeden obraz) a mohla vyniknout kresba. Takže proč tu máme místo ojedinělého a mimořádně kvalitního komiksu kardinální křeč?
. . . .
Zemi Eruin Dulea od nepaměti vládli králové z rodu Sudenne. Až do smrti Averuse, který po sobě zanechal pouze dceru, desetiletou Laetitii. Okamžitě začal tuhý boj všech významných panských rodů v zemi, každý se holedbal zárukami, každý proklamoval svůj nárok na trůn, avšak žádný ho nebyl dostatečně hoden. A tu se objevil osmnáctiletý skřet Obla, nemanželský syn Averusův, plod královy lásky vůči krásné, černovlasé čarodějce jménem Brigga, která byla brzy po . narození dítěte z politických důvodů vyhnána ze hradu. Ohyzdný Obla osaměle žil dlouhá léta ve stínu kuchyní a sklepení, o stravu se s krysami přetahoval, přehlížený, ponižovaný… Avšak po smrti otce se objevil, aby nárokoval své právo na trůn – a poté, co se ho nepodařilo ani otrávit, ani jinak zabít, řekli si mnozí: „inu, není to přeci jen dědic vzešlý z krve rodu Sudenne??“ A tak skřet se ujal vlády. Svou nevlastní sestru potkal jen jednou a pouhý jeho pohled stačil, aby někteří lidé pochopili, že ti dva nemůžou žít vedle sebe. Princezna proto vyrůstala v jednom z klášterů patřících Rytířům smilování, kde v bezpečí získala odpovídající vzdělání. V zemi zatím vzplála válka mezi Oblou a ostatními uchazeči o trůn. Byl to konec míru a prosperity! Během dlouhých let, z Obly stal se pod vahou brnění kmet, oči spálené od slunce a když zemřel, v boji pokračoval jeho syn, čaroděj Bedlam. A když už porazil téměř všechny protivníky, objevil se nejneústupnější, . nejnebezpečnější a nejneočekávanější, Wulff řečený Bílý vlk – syn princezny Laetitie. Obě dvě armády byly stejně silné, Wulffova možná ještě silnější, ale protože toužil po klidu pro Eruin Duleu, uzavřel s dlouhými válkami vyčerpaným Bedlamem mír. Mezitím se oženil s krásnou lady O´Mara a nikoliv náhodou narodila se jim dcera Sioban. Po letech štěstí se znovu zjevil zlý Bedlam. Získal ztracenou sílu a chtěl s Wulffem jednou pro vždy skoncovat. Rozhodující bitva se odehrála u Nyr Lynch a jen díky černé magii ji vyhrál čaroděj. Wulff zahynul a místo bitvy, pojmenované Zatracená země, bylo vymazáno z map. Legenda pak povídá, že jednoho dne vše, co je v Zatracené zemi mrtvé, obživne, ozve se píseň – žalozpěv (Complainte des landes perdues) a kdo ji uslyší, bude moci znovu zahájit boj proti uzurpátorovi. Tímto mstitelem chce být mladinká Sioban…
Tak je rozehrána základní dějová linie, živená postupným odhalováním skutečných totožností a schopností hlavních hrdinů, humornými epizodkami s . mlsným zvířátkem Ouki, doplňováním mozaiky historie království a politického pozadí. Vše samozřejmě spěje k závěrečnému pompéznímu střetnutí mezi silami dobra a zla. Tak končí druhé album série a ve třetím je rozehrána zcela nová zápletka přinášející nové postavy a nová tajemství. Původně byla totiž série plánována na dva díly a teprve její komerční úspěch přiměl Dufauxe a Rosinského k pokračování, v němž princ Gerfault získá v jeskyni na ostrově Scarfa, kde je v hrobce pohřbena Brigga, nápoj lásky a také jednu drobnost – zvířecí ruku. Nápoj přinutí vypít Sioban, ožení se s ní a stane tak čele země. Jenže princeznu ještě miluje chrabrý princ Kyle z Klanachu
 
. . . .
 
„Je láska v srdci zla, nebo zlo v srdci lásky?“
Především – je to takové nenáročné čtení. Ale to by tolik nevadilo (i jednoduchá četba může mít své kvality), kdyby aspoň autoři přistoupili k tvorbě série poctivě. První musel vzniknout Dufauxův scénář, takže nejprve k němu. Rozebíhá se úvodním albem velmi pomalu, ze široka – dozvídáme se postupně o . jednotlivých postavách, objevíme historické pozadí a dohromady složíme mozaiku nadcházejících událostí. Zkrátka entré hodné rozsáhlé epické ságy rozložené do mnoha pokračování. Jenže ouha – ve druhém díle dochází k náhlému zvratu, běh událostí exploduje, z maratónu se stává stovka a na konci alba je šmytec konec. Zbylé dvě knihy jsou pouhým zručným nastavením celé série v podobě umělého prodloužení příběhu novým motivem.
Rosinského kresba je typická precizností. Právě ta mi v Žalozpěvu chybí především, i když za ústup lze považovat i mnohdy nedotažené pozadí, nejednotné obličeje či odbyté barvy. Celkově zkrátka z kresby čpí šití horkou jehlou. Druhou variantou, jak si vysvětlovat ztrátu kvality Rosinského práce, je záměrná změna stylu anýbrž umělcův vývoj. V tom případě však dávám palec znovu dolů, řka: „do svého nejbližšího alba je třeba vrátit se ke tvému zajetému, úspěšnému stylu!“ Dle alba Thorgal 24 - Arachnéa mne Řehoř poslechl na slovo…
 
Problém této série bude možná v tom, že každý Rosinského komiks je podvědomě srovnáván s Thorgalem. Na kteroukoliv jinou jeho sérii se pak nahlíží pouze jako na plagiát. Řešení se nabízí: což takhle zapomenout na chvíli na fantasy a úplně změnit žánr? Ohlasy na nejnovější Rosinského komiks Western dokazují, že to bude správná cesta.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽONFranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!