Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JOURNAL D´HENRIETTE

23.03.2003, autor: Sakyk

Když na člověka padne depka, má v zásadě dvě možnosti: přečíst si grotesku a la Garfield, která ho přenese do úplně jiného světa a donutí zapomenout, nebo naopak sáhnout po komiksu dokazujícím, že jsou na této planetě takoví, kteří jsou na tom stejně, ne-li hůř a život se pro ně také nezastavil. Prostě dokáží danou situaci řešit – a často i s úsměvem na tváři. Že, Henrietto?
Philippe Dupuy a Charles Berberian se dali dohromady někdy v roce 1983 a ze začátku jim mezi vydavateli pšenka nekvetla. Není se co divit, . jejich avantgardní hokus pokus dílka mezi bossy a mecenáši příliš úspěchu nesklízela a tak se rozhodli jít na to z druhé strany. Vymysleli antihrdinu nevábného zevnějšku avšak krásného uvnitř, naládovali ho do formy zhruba pětistránkových příběhů s hořkosladkým koncem a všechno obalili čtenářsky přijatelnou kresbou. Tak vznikl prepubertální cvalík jménem Henrietta, píšící své trpké životní zážitky do deníku a bojující svůj dennodenní zápas s neveselou realitou. A prvních pár dílů nabídli k otištění několika novinám. Očekávaný úspěch se brzy dostavil a od roku 1985 vycházel v časopise Fluide Glacial (109. číslo) seriál Journal d´Henriette (Deník Henrietty). Tam vydržel až do roku 1989.
 
Týden co týden se čtenáři mohli těšit na nová dobrodružství statečné dívenky a na bizarní návštěvy doma u jejích vyšinutých rodičů, školy, sousedství, . snů. Tam všude se totiž komiks odehrává a Dupuy s Berberianem dokázali na relativně malém prostoru rozehrát kupodivu složité, nadčasové a inteligentní zápletky, ve kterých jde vždy jen o jedno. Ukázat zvrácený svět dospělých, ve kterém hlavní roli hrají přetvářka, malichernost, sobectví a mamon a na druhé straně několika dimenzní chápání jedné dívčiny, stavící na první místo lásku, touhu po kamarádství a upřímnost. A je přitom jedno, že zrovna nosí brýle, má pár kil navíc a nemoderně se obléká.
Takový je Deník Henrietty. Zvláštní pozornost v něm zaslouží různé detaily, dokazující nejen smysl pro humor obou autorů, ale i jejich cit pro metaforu a různá poselství a podobenství.
 
. . . . .
 
Z komerčního úspěchu série těžili jak oba autoři, kteří získaných financí využili k financování svých nezávislých projektů (i proto pokračovali v realizaci . Henrietty také v 90. letech, to už ovšem v měsíčníku Je bouquine), tak i vydavatelství Fluide Glacial (dvě alba) a Humanoides Associés, jenž postupně vrhlo na pulty knihkupectví tři alba klasického ražení, sumírují většinu dosud vydaných pokračování. Milovníci Henrietty tam mohli pěkně pohromadě obdivovat i poměrně zajímavou kresbu, ve které Dupuy a Berberian nezůstali nic dlužni svému nonkomfornímu zaměření. Parodizující, do grotesky jdoucí ilustrace berou svou inspiraci především ve filmech 20. a 30. let dvacátého století, střídají se celobarevné stránky s různě laděnými, především snovými, pasážemi a celek dýchá na čtenáře lehounce provokující atmosférou. Na první pohled velmi příjemné, na druhý překvapivě výstižné a úderné.
 
Celkově Deník Henrietty svým tempem, jiskrou a zkratkou připomíná vzdáleně strip. Někoho může třeba jen pobavit, jiné možná donutí i k zamyšlení, najdou se však i tací, kdo po bližším seznámí s Henriettou přestanou toužit po potomcích….
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Francouzské série
04.03.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (28) - Asterix - Aktualizováno
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
09.05.2005 TROLL ANEB PROČ VZNIKL DONŽONFranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!