Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

VKK 4 ANEB STRÁŽCI OD DESÍTI K PĚTI

01.01.2004, autor: TheO

Klubácký komiks má u nás především díky Rychlým šípům dlouholetou tradici. Mezi další jeho zástupce můžeme řadit třeba Mimozemšťany, Modrou pětku nebo Družinu Lišek. Právě Strážci ze stránek časopisu ABC jsou po Rychlých šípech druhým nejdelším „klubáckým“ seriálem, který u nás kdy vycházel. Na rozdíl od Rychlých šípů ale prošel politickým vývojem z uvolněných šedesátých let k normalizačním létům osmdesátým…
Rychlé šípy nebo Strážci??
Jejich autorem je Vlastislav Toman, známý především příhodami pravěkého člověka Kruana, jedné z nejdelších českých fantasy ság. Strážci začali vycházet v roce 1966 a s kratšími či delšími přestávkami se objevovali až do roku 1984, nepočítáme-li volné pokračování Strážci z Bílých domů (2003), které se ve Velké knize také objevuje.
Strážcům byly věnovány dva ábíčkovské letní speciály, 1987 a . 1989. Kromě kompletních reprintů druhé (Strážci) a třetí série (Kronika Strážců) v kresbě Františka Kobíka se teprve v souborné VKK 4 můžete setkat i s díly, které se ve vydáních z osmdesátých let neobjevily. Některé tehdy politicky závadné příběhy z první série, ještě kreslené Libuší Kovaříkovou, byly totiž ze speciálů odstraněny, a tak bude možná mnohý čtenář-pamětník trochu překvapen…
Překvapen zejména tím, jak moc jsou Strážci s Rychlými šípy spřízněni. Kromě toho, že se obě družiny i skupiny jejich nepřátel (v tomto případě Rangerů) skládají ze stejného počtu členů, je tu i spojení Zrzek/Rychlonožka a dva ze členů Rychlých šípů se v seriálu přímo objevují: Mirek Dušín jako Mirek Dušek, jakýsi patron klubu, jak je nazván ve třetí sérii (díky němu mají Strážci klubovnu a místo, kde mohou trávit prázdninové volno) a Jarka Metelka jako Jarka Motlík, Mirkův přítel zabývající se potápěčstvím, který při prvním prázdninovém táboření vystupuje jako tajemný kapitán Nemo. Jeden z příběhů je zasvěcen Ježkovi v kleci a v několika pokračováních vycházejících během roku 1968 najdeme zmínku o televizním seriálu Záhada hlavolamu.

Strážci útočí!!
První série Strážců má celkem 80 dílů a je rozhodně tím lepším, co kolem Strážců vzniklo. I když se několikrát objeví oslovení „soudruhu vedoucí“, . ideologie tu nehraje příliš velkou roli, Strážci jsou zde čtenářským klubem časopisu ABC a čtenář si tak může vychutnávat „chlapecká dobrodružství“ stejně jako u zmiňované Foglarovy předlohy. Podobnost slavným předchůdcům je tu až příliš okatá, ale můžeme ji chápat jako hold, který se snažil Toman Foglarovi vzdát. Pokud jde o naivitu příběhů, těžko bychom měli chtít po klubovém komiksu víc než zábavu, která se snaží především „poučit“.
Druhá série se stejným názvem vycházela v počátcích normalizace, v letech 1972-1973. Z naivně dětské kresby Libuše Kovaříkové, která měla své kouzlo, Strážci perem Františka Kobíka zestárli a začali se tvářit vážněji. Větší důraz je ve scénářích kladen na spolupracující dívčí družinu Vlaštovek, do popředí vystupuje i vztah mezi Zrzkem a Terinou. Objevují se teď už nezbytné pionýrské šátky. Hoši už také kvůli své klubové činnosti nemají tolik času na šarvátky s Rangery a více se propaguje samo ABC, komunikující tak se svými čtenáři a především pionýrskými družinami. Přibyli vojáci, střežící naši vlast před imperialisty ze Západu. Naše ozbrojené síly mají v rukávu mnoho zábavných soutěží, kterými pionýry „rádi“ zásobují a připravují tak na možnou obranu komunistických ideálů a zároveň jimi Strážce a další „uvědomělé“ pionýry obšťastňují. Koho by dnes ale nepobavilo „heslo“, kterým je jedno z vojenských dobrodružství ukončeno: „ …Honza nejlépe řekl to, co si přejeme všichni – žít v míru a bez válek na naší planetě! O to se však musí zasloužit každý z nás, i vy, kluci a děvčata.“ Z této série naopak zcela zmizeli Mirek Dušek s Jarkou Motlíkem.

Přestože se Strážci stali pionýry, přeci jen asi mnoha lidem příliš připomínali opět zakázané Rychlé šípy a tak se další série objevuje až za dlouhých osm let, . v roce 1981; její poslední díl vyšel v létě roku 1984. Seriál byl přejmenován na Kroniku Strážců, protože jde vlastně o vzpomínku na staré příběhy vybrané z jejich kroniky. Do té čtenáře uvádí zestárlý Honza Drábek, který se představuje jako „inženýr z oddělení strojírenského závodu“. V této sérii se dočkáme největšího zpolitizování příběhů Strážců. Pokračuje spolupráce s Lidovými milicemi, v jednom z příběhů vystupuje krutý továrník, o kterém vypráví soused, komunista, při vzpomínce na Vítězný únor, a v závěrečném příběhu série hraje svou agitační úlohu partyzánská historka, vztahující se k hradu, jejž se pionýři rozhodnou opravit. Bývalý Mirek Dušek se tu mihne s novým jménem Mirek Bouček, Jarka Metelka je překřtěn na „redaktora Krále“, jmenovaného již jen „kapitán Nemo“. Toman příběhy obohacuje o své zkušenosti se starými zbraněmi, které prosadil i do jiného ábíčkovského seriálu, Víškem ztvárněných Příběhů psaných střelným prachem, a objeví se i fantastická příhoda, ve které se Strážci v Hadžiho snu dostanou na měsíc, což zase vyhovuje Kobíkově scifistické kresbě. Snaha o znovuzrození Strážců za cenu politických ústupků nebyla nejlepším řešením, ale kdyby jí nebylo, Strážci by patrně na vzpomínky nedostali prostor vůbec žádný.

Next generation
Zatím poslední příběhy Strážců vznikly až v roce 2003 a jde o jejich druhou generaci. Kresbu si vzal na starost Michal Kocián a dal Strážcům . moderní „saudkovskou“ tvář, patrnou například zbujnělým poprsím dívčích postav. Nový klub je tentokrát založen dívkou, Hadžiho dcerou Mankou. Ta se v místě, kam se na začátku s rodiči přestěhuje, seznámí s bratry Radkem a Tomíkem a zakládají Strážce z Bílých domů (podle panelové zástavby, kde žijí). Později se k nim přidá ještě „indiánská“ dvojka Béďa a Týna. Úhlavní nepřátelé jsou opět tři, tentokrát „puberťáci“ ze sídliště. Série má jen 15 dílů a vlastně se v ní nic neděje. Tentokrát má být seriál určen stejnou měrou chlapcům i děvčatům a tak se objevuje i epizoda s koněm. Vrcholem má být reflexe záplav v roce 2002, během nichž se novým Strážcům podaří zachránit „roztomilého psíka“ a zdá se, jakoby měl příběh dál pokračovat. Kvalitativně je tato série na ještě nižší úrovni než Kronika Strážců; snaha o oživení klubácké legendy v soudobých reáliích selhala a naštěstí byla brzy zastavena.

…a něco navíc
Vedle Strážců obsahuje Velká kniha komiksů další dva příběhy. Prvním z nich je Goro, ochránce makaků scénáristy Ivo Pechara a kreslíře Jiřího Petráčka, . druhým Křížová výprava ke hvězdám, k níž napsal scénář Petr Konupčík podle knihy Paula Andersona a o kresbu se postaral Vladimír Bican.
Goro, ochránce makaků vycházel nejdříve v časopise Kometa a poté ještě jednou v ABC. Scénář má hlavu i patu a jde o jeden z prvních českých pokusů o ekologický komiks. Pojednává o záchraně opic, která se podaří Gorovi, mladíkovi z rybářské lodi, jejíž osádka se rozhodne nahradit jejich odchytem a prodejem neúspěšný rybolov. Kresba mě příliš neoslovila, hlavně kvůli všudypřítomným čárám a nevýrazné barevnosti, které patří ovšem k autorově technice.
Křížová výprava ke hvězdám je naopak neúspěšnou snahou o skloubení fantasy a scifi. Příběh jež dětinsky naivní: křižáci ze čtrnáctého století dobudou vesmír v boji proti mnohem lépe vyzbrojeným mimozemským civilizacím. Trochu to připomíná Burroughsova Johna Cartera, s větším zaměřením na scifi. Kresba a především kolorování nemají daleko k tomu, aby se vám po chvíli čtení zvedl žaludek, scénář je občas tak zmatený, že se děj v některých pasážích stává nesrozumitelným. Tento příběh na rozdíl od Gora a Strážců nestojí snad ani za přečtení menším dětem.

Číst či nečíst??
Vedle stabilně kvalitního papíru, vazby i úpravy, na něž jsme u BB Artu zvyklí, se v této Velké knize objevují i kratší články, seznamující čtenáře s historií . každého ze seriálů. U Strážců jde však spíše o profil Vlastislava Tomana – informací o samotných Strážcích je zde bohužel poskrovnu.
Velká kniha komiksů se seriálem Strážci by neměla chybět v knihovničce všech pamětníků, kterým Strážci nahrazovaly nedostupné Rychlé šípy a také těch, kteří mají Rychlé šípy přečtené odpředu i odzadu a touží po dalším „poučném“ počtení, a to bez jediné kapky crwe. U některých příhod se budete bavit, někde vás možná strhne i děj, každopádně prokousat se skoro dvěma sty stranami není tak hrozné, jak by se mohlo z této recense zdát. Nepočítejte však s tím, že jí nadchnete svého potomka. Pro toho bude tento seriál nejspíš už jen „trapně“ dětinskou záležitostí…
Autor:


Autor článku: TheO

Detaily o komiksu:

Titul: Velká kniha komiksů 4
Série: Velká kniha komiksů
Scénář: Petr Konupčík
Ivo Pechar
Vlastislav Toman
Kresba: Vladimír Bican
František Kobík
Michal Kocián
Libuše Kovaříková
Jiří Petráček
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 264
Formát: 230 x 300
Vydavatel: BB/art
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Velké knihy komiksů
12.02.2008 PLÁNY BB ARTU NA ROK 2008
12.02.2007 MOURRISON – HRDINA BEZ BÁZNĚ A … HONEY?
04.01.2007 VELKÁ KNIHA KOCOURA VAVŘINCE ANEB PĚT PRADÁVNÝCH KNIH POHROMADĚ!


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!