Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

TINTIN V AMERICE

09.07.2004, autor: Zarkoff

Situace je jasná“, říká na první stránce příběhu Al Capone, jediná reálná postava v celé Hergého komiksové kariéře. „Posílají sem slavného reportéra Tintina, aby proti nám bojoval“. Skutečně, v roce 1931, kdy na stránkách dětské přílohy „Le Petit Vingtième“ deníku „Vingtième Siècle“ začal vycházet komiks Les Aventures de Tintin à Chicago (Tintinova dobrodružství v Chicagu), byl již tento sympatický a neohrožený klučina slavný nejenom v Belgii, ale i ve Francii. Proslavily jej naprosto neuvěřitelná a nepravděpodobná dobrodružství v zemi sovětů, po nichž následovaly o něco méně naivní eskapády v tehdejším Belgickém Kongu. Nakladatelství Albatros…
…udělalo dobře, že se těmto dvěma prvním tintinovským epizodám vyhnulo a rozhodlo se dobýt nevyzpytatelný český komiksový trh počínaje třetím Tintinovým dobrodružstvím, které se odehrává v Americe.
Je to ovšem . Amerika, jak si ji v té době Hergé představoval, to jest přetechnizovaná Amerika, ve které ve městech řádí gangsterské bandy a v rezervacích přežívají potomci hrdých indiánských kmenů. Je to Amerika prohibice, ve které je možné přímo na ulici vyvěsit tabuli „U sdružených gangsterů - Tajná palírna - Dodavatel kanceláře prezidenta USA“, Amerika, ve které se z masa psů, koček a krys vyrábí konzervy pravé zaječí paštiky, Amerika, ve které jsou černoši lynčováni jako na běžícím pásu (zaměstnanec banky na str. 34 vypovídá: „...našel jsem... sejf otevřený... Vyhlásil jsem poplach. Okamžitě pověsili sedm černochů, ale viník utekl...“) a ve které se obětí lynčování málem stane také Tintin. Amerika banditů, korupce, rasismu a neschopné policie.

Odolnější než Superman
V této Americe je náš hrdina v neustálém ohrožení: unese jej falešný taxikář, je obětí automobilové bouračky, je omráčen a předán do spárů Al Capona, propadne se do místnosti zaplněné dusivým plynem, je hozen do Michiganského jezera, uvázán ke kůlu muk, padá do propasti, při výbuchu dynamitu je vymrštěn do koruny stromu, o lynčování jsme už mluvili, prchá před požárem prérie, je . uvázán ke kolejím právě, když přijíždí vlak, vržen na dopravní pás, aby se stal součástí zaječí paštiky a je znovu vržen do vod Michiganského jezera, tentokrát pro jistotu přivázaný k obouruční čince. Z tolika smrtelných nebezpečí by se normální člověk asi zbláznil. Ne tak náš Tintin. V řadě případů si dokáže sám poradit, no a když to nejde, zasáhne vždy náhoda nebo vyšší moc.
Do paměti několika generací okouzlených čtenářů (výjimku tvoří čtenáři bývalého východního bloku) se příběh Tintin v Americe vryl dvěma skvělými sekvencemi. V první z nich indiánský kmen Černonožců pod vedením Bystrozrakého Krtka zoufale hledá zakopanou válečnou sekyru, aby mohl po jejím vykopání zaútočit na Tintina. Ve druhé Tintin náhodou na území Černonožců objeví naftové ložisko. Když náčelník kmene odmítne svou rezervaci přenechat byznysmenům za 25 dolarů, vojsko neprodleně indiány vyžene a na místě, kde tábořili, během 24 hodin vyroste moderní americké (velko)město. Jeho zrod se odehraje na pouhých třech obrázcích v dolní polovině strany 29 a je natolik americky rychlý, že Tintin ve svém kovbojském obleku působí na ulici naprosto nepatřičně.
V plejádě vedlejších postav se v příběhu objeví dvě, jimž Hergé poskytl poněkud větší prostor. Je to v prvé řadě gangster a zloduch Bobby Smiles, kterého Tintin pronásleduje na 28 stranách alba a kterého nakonec doručí policii v bedně jako poštovní zásilku. Druhou postavou je mnohem barvitější a pitoresknější hotelový detektiv Mike Mac Adam, sebevědomý a upovídaný chlapík, jehož brilantní a bleskové dedukce se však vždy spolehlivě míjejí s realitou.

Překladatelské zádrhely
Album je přeloženo z francouzského originálu a já osobně překlad považuji za velmi dobrý. . Tintina ve všech dobrodružstvích doprovází věrný foxteriér Milou. Překladatelka Kateřina Vinšová pro něj v českém překladu zvolila šťastné pojmenování „Filuta“, které přesně vystihuje povahu Tintinova stálého kamaráda. (V albech, které roku 1994 vydalo nakladatelství Egmont ČR a které byly přeloženy z angličtiny, má Tintinův foxteriér jméno Špunt.) V překladu K. Vinšové mě zarazily jen dvě nepřesnosti. Na osmém obrázku na str. 25 říká Tintin: „C’est probablement dans cette grotte que se réunissaient les Pieds-Noirs, lorsqu’ils étaient traqués par leurs ennemis...“, což by se snad dalo přeložit slovy: „Tady v té jeskyni se nejspíš Černonožci shromažďovali, když byli pronásledováni nepřáteli...“ a ne: „Tady v té jeskyni se nejspíš Černonožci scházejí, než hodlají zaútočit na nepřítele...“, jak je tomu ve vydaném albu. . A dále na prvním obrázku na str. 43 Bobby Smiles říká: „Bien sûr, il a fallu employer les grands moyens, mais...“, což znamená: „Musel jsem se sice uchýlit k radikálnímu řešení, ale...“ a ne: „Musel jsem sice vynaložit nemalé prostředky, ale...“, jak zní Smilesova samomluva v českém albu.
Barevné album se samozřejmě značně liší od originální černobílé verze, která vycházela v „Le Petit Vingtième“. Místo původních 120 stran jich má album jen 62, některé sekvence tedy byly vynechány a jiné upraveny. Například z indiánského kmene Svázaných Prstů se stali Černonožci, z černošky, která drží dítě na str. 47 se stala běloška, apod. Místo 6 obrázků na jedné stránce jich můžeme v barevném albu napočítat nejčastěji dvanáct, někde je jich však i patnáct a na str. 23 je celkem šesnáct obrázků. A původní pojmenování (viz výše) změnil Hergé na název „Tintin v Americe“.

Čistá linka
Album je kresleno klasickou hergéovskou „čistou linkou“, tj. bez šrafování a grafických záludností. Hergé vždy usiloval o to, aby jeho kresby obsahovaly to podstatné, ale nic více. Proto nám třeba Al Caponeho kancelář na str. 1, 6 a 7 nebo Tintinův hotelový pokoj na str. 9 a 10 připadají podivně prázdné, obsahují však vždy to podstatné pro danou situaci, nic víc. Hergého kresba na první pohled vypadá velmi jednoduchá, až primitivní, ale to je skutečně jen první dojem. Je-li to třeba, Hergé neváhá své kresby zaplnit řadou postav a nakreslit i pozadí, jak je tomu na str. 15, 17, 53, a zejména ve slavné scéně Tintinova triumfu na str. 62.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: Tintin 03 - Tintin v Americe
Série: Tintin (CZ)
Scénář: Georges Remi (Hergé)
Kresba: Georges Remi (Hergé)
Překlad: Kateřina Vinšová
Žánr: Dobrodružné a westerny (CZ).
Rok vydání: 2004
Počet stran: 62
Formát: A4
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!