Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

KAFKA ANEB PRAŽSKÝ VĚZEŇ PLANETY PEKLO

11.10.2004, autor: - was -

Při mapování české komiksové scény se občas stane, že sem tam některý titul proklouzne pozornosti naší redakce, nebo se mu nedostane tolik místa, kolik by zasluhoval. To se stalo i knize Kafka z nakladatelství Portál, což považuji za chybu. Protože nechci tímto zdánlivě nedůležitým proviněním zavdat příčinu k jakémukoliv procesu a skončit třeba v karném táboře, pokusím se nyní vše odčinit...
.    Řehoř Samsa a spol.
   Jméno Franz Kafka zná i ten, kdo od velkého spisovatele dvacátého století nečetl ani řádek. Otisk jeho díla je častý i v komiksech - ať už jde o zmínky v Almanachu pro cestovatele u Ligy výjimečných 2, nebo o úryvek z románu Zámek, který Angína Pektorisová předčítá malému Pixymu do telefonu. Parafrází Zámku je částečně i Poslední případ majora Zemana od Káji Saudka. Nejnověji se v našich knihkupectvích objevil komiks Proměna od Petera Kupera podle stejnojmenné Kafkovy povídky.
   Koho ze čtenářů ale zajímá kompaktnější pohled na dílo a osobu jednoho z nejslavnějších Pražanů, měl by sáhnout po knize Kafka. Nenechte se otrávit obálkou brčálově  zelené barvy, na  které vyobrazený mistr vypadá jako swamp thing Česílko! Naopak zvýšenou pozornost věnujte jménu jednoho z autorů knihy, malíři Robertu Crumbovi. Už od nepokojných šedesátých let minulého století totiž Crumb patří k slavným otcům zakladatelům nonkonformního komixu ve Spojených státech. Rychle zapomeňte na docela rozšířený předsudek, že undergroudoví výtvarníci jsou tak říkajíc "odsouzeni k dělání umění" pro nedostatečné zvládnutí kresby. U Roberta Crumba tohle neplatí. Dík pečlivě realistickému stylu, šrafování a zasazení kreseb do  historických reálií Kafkovy doby připomínají jeho obrázky karikatury Jiřího Slívy. Ani autor textu David Zane Mairowitz určitě není nezajímavou osobou. Podle informací na obálce je například vysoce hodnocená jeho rozhlasová (!) opera Smyslné tango.
 
.    Cesta do hlubin spisovatelské duše
   Už při zběžném prolistování knihou zaujme netypická symbióza textu, ilustrací a komiksových vlivů. To jsou poznávací znaky populárně-naučné řady portálovek, která v původní podobě vychází u britského nakladatelství Icon Books. Z česky vydaných dílů se výraznějším příklonem ke komiksu vymykají svazky Freud nebo právě i Kafka. Zatímco u portrétu vídeňského psychologa je důraz kladen na jeho myšlenky o psychoanalýze, pohled na dílo a samotný osobní život pražského židovského spisovatele je proporčně vyrovnanější. Přitom lze stěží říci, která z obou složek je v knize více zajímavá.
   Úměrně svému rozsahu přináší tato portálovka co možná nejplastičtější Kafkův profil. Pocity viny, tragická otevřenost, vyrovnávání se z židovstvím, sebetrýznění, ne právě ideální vztahy k rodičům - v tom všem výpověď připomíná krátký komiks Vězeň planety Peklo z prvního svazku Spiegelmanova Mause. Zažitý obraz Kafky jako ušlápnutého hypochondrického neurotika nabourávají docela překvapivé pasáže o umělcově plavání v zimní Vltavě, i uvedené názory jeho přátel, kteří ho popisují jako elegána až hejska.
 
.    Vejcuc nebo zkratka?
   Od spisovatelova životopisu není daleko k jeho činnosti literární, jež má hluboký autobiografický rozměr. Načrtnutý literátův osud je často plynule přerušován popisem jeho stěžejních děl.
   Převyprávění uměleckého textu je vždycky problém. Za nejvhodnější považuji buď jen letmé nastínění zápletky doplněné o ústřední téma, nebo naopak komplexní adaptaci (filmovou, komiksovu…), která má dostatek prostoru k uchopení a interpretaci daného díla. Pokusit se o "něco mezi" těmito dvěma způsoby zavání neúspěchem v podobě (promiňte mi následující ošklivá slova) odfláknutého vejcucu ze školního čtenářského deníku. Pánové Mairowitz a Crumb se proto ve své publikaci pustili na tenký led. Kde Peter Kuper inscenuje Proměnu na osmdesáti stránkách, tam se Robert Crumb spokojil se sedmnácti. Jak vše dopadlo? Překvapivě dobře. Celá portálovka je vyvážená, ani u realizací Kafkova díla není výsledek strohý nebo naopak informačně přehuštěný.
 
.    Poetická přestavba Prahy
   Robert Crumb celkově odvedl práci, která odpovídá jeho pověsti komiksové veličiny. Ostatně umělec jeho formátu dělá v konečném výsledku i chyby geniálním způsobem. Co mám na mysli? V knize se vyskytují obrázky Staroměstského náměstí v Praze - jeden ho zachycuje v době sovětské invaze roku 1968, druhý v současnosti. Na obou vyobrazeních je přitom jasně vidět rozměrný mariánský sloup stržený už v roce 1918! Dosažený efekt v publikaci o Kafkovi je příznačně kafkovský a tak se chyba vlastně proměnila v klad.
   Portálovky nemohou samozřejmě co do významu či technického zpracování konkurovat vydavatelským počinům typu Jimmy Corrigan: Nejchytřejší kluk na světě nebo Krajina půlnočních stínů. Jejich přínos vidím především v tom, že dík své originální polokomiksové stylizaci nemají u nás prakticky obdobu. Navíc kvalitní výsledek může oslovit i ty z čtenářů, kteří by normální komiks nevzali nikdy do ruky. Zde recenzované dílo k  nám nad to jako bonus přináší americkou legendu žánru, která vypráví příběh z Čech. Co víc si přát?
Autor:


Autor článku: - was -

Detaily o komiksu:

Titul: Kafka
Scénář: David Zane Mairowitz
Kresba: Robert Crumb
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 184
Formát: A5
Vydavatel: Portál
Odkaz: http://obchod.studovna.cz/Kniha.asp?Csl=10247
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Velká Británie
Související články:


Komiksofie aneb věda v komiksech
15.09.2006 FILOZOFIE - HVĚZDNÉ NEBE NADE MNOU A KOMIKSOVÝ ZÁKON VE MNĚ
05.10.2005 EINSTEIN - JE SUPERMAN RYCHLEJŠÍ NEŽ SVĚTLO?
06.04.2005 ETIKA, ETIKA - TA SE NÁS NETÝKÁ?Kafka
18.10.2004 FRANZ KAFKA: PROMĚNA


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!