Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

JACOBSOVA VÝSTAVA V PRAZE

03.03.2005, autor: Sakyk

Každá komiksová výstava v Čechách je dobrá – má šanci zasáhnout i nekomiksové publikum a napovědět mu, že komiks je samostatné umělecké médium. Platí to však obecně, tedy i v případě, kdy taková akce není koncepčně ani realizačně příliš zvládnutá? Více napovídá fotoreportáž z připomínky stého narození Edgara Jacobse v prostorách pražského zastoupení Valonsko–Brusel.
Více o Jacobsovi se dočtete v jeho podrobném profilu.
.    Výstava E.-P. Jacobs, zakladatel belgického komiksu se uskutečnila v prostorách Zastoupení Valonsko-Brusel (Myslíkova 31, Praha 1) od 3. do 25. února 2005. Konala se u příležitosti stého výročí narozeni Edgara - Pierra Jacobse a 75 let od vzniku Tintina. Nápis na vchodových dveřích zakazoval vstup psům, naopak komiksáře dovnitř zval nenápadný plakátek.
 
.    Tentýž motiv se objevoval i kolem vrátnice a na stěnách schodiště, fanoušek frankofonního komiksu hned věděl, že je tady správně.
 
 
 
 
 
 
 
.    Za úvod výstavy lze považovat tuto stěnu s životopisem slavného autora. Stejný text obsahovaly i nakopírované papíry na vedlejším stolku. Škoda, že návštěvník se zde nic nedozvěděl o zasazení akce do širšího kontextu belgických oslav umělcových narozenin, o nichž jsme loni několikrát informovali.
 
 
 
.    Blake a Mortimer, nejslavnější Jacobsovy postavy, v životní velikosti číhající v hlavní (nebo alespoň v největší) místnosti expozice. Jejich údiv plně koresponduje s celkovým vyzněním výstavy.
 
 
 
 
 
.    Jedna ze dvou vitrín obsahující několik alb a jiných artefaktů Jacobsovy činnosti. Bohužel bez příslušného komentáře, čímž pro běžného českého komiksového analfabeta ztrácejí na zajímavosti.
 
 
 
 
 
.    Podobně dopadly i ostatní exponáty - jako zde obálky k časopisu Tintin: absence popisků patřila mezi největší nedostatky přehlídky. 
 
 
 
 
 
 
 
.    Přitom se častokrát jednalo i o docela raritní kousky. Nehledě na to, že nevelký výstavní prostor se dal mnohem lépe využít. Ale to už také hodně záviselo na kvantitě a kvalitě materiálů dodaných přímo z Belgie.
 
 
 
 
 
.    Z pohledu českého fanouška patřily k nejzajímavějším česky oletterované úvody tří Jacobsových komiksů s Blakem a Mortimerem, vytvořené bohužel pouze pro účely této akce. Četby lačný návštěvník musel vzít za vděk Tintiny vydanými v Albatrosu.
 
 
 
 
.    Detail překladu. Solidní provedení opravdu svádělo k myšlence, že dotyčné komiksy již česky někdy vyšly nebo se právě připravují k vydání. Ani to však nebylo možné se někde dozvědět.
 
 
 
 
 
.    Prázdná bublina na závěr symbolizuje dojem z výstavy, kterou ani v nejmenším nelze srovnávat s projekty typu Francouzský komiks - nově směry či Polský komiks dnes. Již zanedlouho však může být lépe: ve fázi příprav jsou podle pracovníků valonsko-bruselského zastoupení Yslairova retrospektiva a především průřez dějinami frankofonního komiksu. Držme palce.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽFranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!