Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MONDE D´EDENA 1 – SUR L’ETOILE

27.04.2005, autor: Zarkoff

Roku 1983 byl ředitelem propagačního oddělení firmy Citroën pan Christian Bailly, Moebiův obdivovatel. Firma svým koncesionářům pravidelně dávala koncem roku dárky, např. fotografická alba nebo serigrafie slavných malířů. Panu Baillymu to připadalo velmi konvenční, a rozhodl se proto, že požádá Moebia o nakreslení čtyřstránkového portfolia, inspirovaného touto automobilovou značkou… Místo portfolia ale nakonec vzniklo celé komiksové album…
Místo portfolia komiksový příběh
Moebius zpočátku váhal. Pak si ale uvědomil, že je to určitá výzva, protože už tři roky nenapsal žádný scénář. Říká: „Ihned jsem měl před očima dvě obrácená „V“, výrobní značku firmy Citroën. Musel jsem vymyslet příběh, který k tomu vede. Hned mě napadlo, že ta dvě „V“ jsou dvě kosmické lodě. A příběh pak přišel sám od sebe. Obrazy mě napadaly jeden za druhým a já jen dával na papír hotový příběh.“ Na jeden zátah tak načrtl celých 38 stran komiksu, který se původně jmenoval Une Croisière Citroën Sur l’Étoile (Projížďka v Citroënu po hvězdě).

Nastupovat, letíme do ráje!
. Protagonisty příběhu (a následně pak i celé série) jsou dva (zprvu) bezpohlavní kosmonauti, Stel a Atan. Stel je geniální pilot a mechanik, Atan má naproti tomu rozsáhlé znalosti terestrické biologie, rád čte a vaří. O údržbu jejich organismů se na jejich kosmické lodi Atoris stará palubní robotický lékař, který jim pravidelně obměňuje opotřebované orgány. Jednoho dne, kdy na Atorisu nezadržitelně dochází palivo, přistanou Stel a Atan na zásobovacím asteroidu, který obíhá kolem obrovské hvězdy. Asteroid je opuštěný a hvězda si asteroid sama přitáhne . na svůj jednotvárný povrch. Nouzové přistání, které tlumí jen primitivní soustava zpětných trysek, nenávratně poškodí Atoris. Jediné vozidlo, které nedoznalo úhony a se kterým se oba kosmonauti vydávají za tajemnou září na obzoru, je šestiválcový Citroën z roku 1938 o 15 koňských silách a s předním náhonem. Kde se něco takového vzalo na Atorisu? Vysvětlení je prosté: Stel a Atan původně cestovali na veteran rallye na planetu Chrome.
Citroën bezpečně dopraví naše přátele k tajemné modré pyramidě (neplést si se . stejnojmenným stavebním spořením!), v jejíž blízkosti táboří 33 331 kosmonautů ze všech končin vesmíru. Po příchodu Stela a Altana jejich počet dosáhne magického čísla 33 333. Pyramida je ve skutečnosti inteligentní mezihvězdná loď. Jakmile se přesvědčí, že Stel představuje dokonalý vzorek humanoidní rasy a že jeho příchodem je cyklus čekání uzavřen, odletí se všemi přítomnými na „rajskou planetu“ Edena. Během startu se pyramida plynule změní na dvě obrácená „V“, symbol firmy Citroën.

Bývá to prý velká klika, když v komiksu je symbolika
To však není jediný symbol, který se v příběhu vyskytuje. Samotná pyramida – . pravidelný čtyřboký jehlan, jehož čtyři stěny tvoří čtyři rovnostranné trojúhelníky, je dobře známý ezoterický útvar. Stel, který jako první vnikne do nitra modré pyramidy, v ní objeví na vrcholu schodiště krystal, jehož nesčetné fasety vysílají v dokonalé vertikále odlesky ve tvaru zdvojených čtyřcípých hvězd. Stel, který usměrňoval pomocí mozkových proudů přistání na hvězdu, má na str. 13 připevněny k hlavě elektrody tak, aby připomínaly Michelangelova Mojžíše s rohy.
Pro kresbu zvolil tentokrát Moebius čistou linku; vědomě se tak zřekl řady detailů. . Většina panelů tak získala na průzračnosti a maximální čitelnosti. Neplatí to však bez výjimky. Od chvíle, kdy se Stel a Atanem přiblíží k tajemné pyramidě, kterou obklopují tisíce mezihvězdných lodí a kolem které táboří bizarní posádky nejroztodivnějších mimozemšťanů (viz zejména str. 23 až 26), podlehl autor vrozenému scifistickému vábení a vykouzlil mechanismy, antény, spojovací trubice, podpěry, stany a ubikace, a trychtýřovité i výrůstkovité mimozemské chlupáče a nosáče, jak je známe z jiných moebiovských futuristických fantazií. Ale i na záběrech, kde převládá čistá linka, najdeme často známé prasklinky, puklinky, odřeninky a jiné skulinky…

Mechanik čistého srdce
. Do reedice, kterou vydal Casterman roku 2001, byla navíc zařazena krátká šestistránková epizoda Réparations (Opravy), která časově předchází projížďce Citroënu po hvězdě. V ní se Stel poprvé projeví nejenom jako mechanik geniální, ale také jako „mechanik čistého srdce“, který jako jediný dokáže provést „psychoúdržbu“ Pána silnic na planetě Sirinx.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: 1 - Sur l/étoile
Série: Monde d/Edena
Scénář: Jean Giraud - Moebius
Kresba: Jean Giraud - Moebius
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 2001
Počet stran: 64
Formát: 240 x 320
Vydavatel: Casterman
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Moebius
11.07.2012 Arzach - 70 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!