Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MONDE D´EDENA 2 - LES JARDINS D‘EDENA

18.05.2005, autor: Zarkoff

V jednom ze svých rozhovorů Moebius řekl: „Mnoho pohádek končí slovy: «Vzali se a měli mnoho dětí.» Uvědomil jsem si, že teprve zde to vlastně začíná být zajímavé. Byli v manželství šťastní? Co se stalo s jejich dětmi? No a komiks „Na hvězdě“ končí podobně: Odletěli na planetu Edena a byli šťastní. Co se ale stalo potom? Co je to vůbec za planetu? Uvědomil jsem si, že jsem si bezděčně položil řadu otázek typu: Kdo sestrojil pyramidu? Proč odletěla na Edenu?“ Moebius se rozhodl vytvořit pokračování Les jardins d´Edena (Zahrady Edeny), ve kterém by alespoň na některé z těchto otázek odpověděl.
Roku 1985 odcestoval Moebius do Tokia, kde probíhaly přípravy na natáčení animovaného filmu podle jeho komiksu Little Nemo. Scénář filmu však nebyl ještě hotov, a tak měl Moebius hodně volného času. Nechal si do hotelového pokoje přinést kreslicí prkno a během měsíce zde nakreslil zhruba polovinu druhého dílu série Le Monde d’Edena. Zbytek dokončil v Los Angeles po skončení prací na albu Le Bout de la Piste ze série Blueberry.

. Co tedy čeká Stella a Atana na Rajské planetě? (Ta dvě „l“ ve Stelově jméně, to není chyba. Stel se prostě ve druhém dílu jmenuje Stell.) Především je čeká veliký hlad. Pyramida naše dva hrdiny vysadí v „rajské zahradě“ osázené nádhernými jabloněmi. Oba však s jejich konzumací váhají. Není divu; celý život jedí syntetickou stravu a přechod na přirozenou stravu, nota bene plnou bakterií, pro ně může být osudný. Je to kupodivu Stell (budoucí muž), který v rozporu s biblickým podáním přinutí Atana (budoucí ženu), aby okusil chutné jablko.
Edena našim přátelům připadá liduprázdná. Z nedostatku jiného zaneprázdnění se rozhodnou jít podél řeky tak dlouho, dokud nedojdou k moři. Cestou se živí ovocem: hruškami, třešněmi, apod., na které si jejich žaludky rychle zvykají. Spí na zemi a ve spánku je jim zjevují Elfové (jimž se zde říká Edelfové). Aniž by si to zpočátku uvědomovali, naši hrdinové se postupně po fyzické i duševní stránce mění. Atan se mění v Atanu, u Stella se objeví mužské pohlavní znaky a oba se začnou také chovat jako muž a žena.
. Tato dějová peripetie je přímým odrazem zásad takzvaného instinktivního stravování, které ve Francii hlásal Guy-Claude Burger a které Moebius zpočátku také nadšeně praktikoval. (Později, když zjistil, že není v jeho silách jíst neustále jen syrové, nijak neupravované plody, jeho nadšení poněkud ochladlo.)

. Jednoho dne, když ale Stell svou mužskou roli přežene, jeho choutky Atanu upřímně vyděsí, ta jej omráčí a uteče. Zdrcený Stell ji nejprve marně hledá a nakonec pokračuje dál v pouti podél řeky. Místo moře jej však čeká zvláštní sen.
V něm se mu zjeví Burg, bytost z jiné dimenze a stvořitel planety Edena. Zavede Stella do svého domu, kde na něj čeká roztoužená Atana. Jejich láska dojde naplnění, jak praví básník. Jenže ouha! Burgovy záměry se pokouší sabotovat negativní síla, ztělesnění zla, kterou autor pojmenoval Patern. A tak, když je milenecký pár v nejlepším, prolomí se do domu Paternova emanace, která na sebe tentokrát vezme podobu obrovského a obrovsky hnusného netvora, nabodne Stella na jednu ze svých četných bodlin a odstraní jej z cesty. Stell, kterého Burg vhodně poučil, netvora násilím vymaže ze sna; po probuzení je však stále sám a nezbývá mu než putovat dál a dál...
. Jak vidíme, Moebius nejen, že neodpověděl na všechny shora uvedené otázky, ale přidal i některé další…

V tomto druhém dílu autor již zcela rezignoval na čistou linku a kreslí svůj příběh obvyklým moebiovským stylem, jak jej známe např. z Hermetické garáže, z prvního dílu Incala nebo z komiksu Arzach.
. Významnou úlohu v této epizodě hrají sny. Nejenom sny, které se zdají Stellovi a Ataně během jejich putování, ale i závěrečný Stellův sen, v němž se setkává s Atanou. K řadě konvenčních symbolů (jablko, Elfové, snový obraz Burga v průniku hvězd, čtyřstěn v blízkosti Burgova domu), přibyl další, a sice lev jako symbol klidné a rozvážné síly, která pomáhá řešit i ty nejzapeklitější situace.
A co se stalo s Atanou? To zjistíme snadno: stačí si přečíst další díl série.
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul: 2 - Jardins d´Edena
Série: Monde d/Edena
Scénář: Jean Giraud - Moebius
Kresba: Jean Giraud - Moebius
Žánr: Sci-fi, fantasy.
Rok vydání: 2001
Počet stran: 64
Formát: 240 x 320
Vydavatel: Casterman
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Moebius
11.07.2012 Arzach - 70 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!