Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

OBRÁZKY Z ČESKÝCH DĚJIN A POVĚSTÍ – ÚPRAVY V KNIŽNÍCH PODOBÁCH (2.)

30.05.2007, autor: Ivo Fencl

Teď, když jsme se seznámili s pragmatismem (typickým ale nejen pro českou kotlinu) použitým při úpravách komiksu Obrázky z českých dějin a pověstí pro knižní vydání, dolistujme už rychleji a vysledujme aspoň ty nejpodstatnější změny v proporcích českých dějin a českých pověstí zde črtaných…

Také čtěte: recenzi komiksu a první díl o úpravách v knižních podobách.
V původní verzi, jak už víme, zabrala Lucká válka půl ročníku a autoři se přímo vyžívali v masakrech. V knize je vše neodpustitelně odbyta jedinou dvojstránkou. Avšak následující pověst o Durynkovi, na válku těsně navazující, kupodivu nechybí v plné, tedy dvojstránkové podobě. Není to nepoměr? Těžko říct, ale právě na tomhle příkladu lze zároveň postřehnout i další prvek proměny. Jisté (byť, jak se ukáže, asi jenom dočasné) utlumení kresebně námětové brutality. Takže zatímco v původní verzi ještě vidíme tělíčko chlapce bez hlavičky a v kalužině krve na ledě, v knížce už mrtvolka trochu uniká ze „záběru“… A zatímco v Mateřídoušce ještě hledíme na Durynka co na příšerně zeleného oběšence, v knížce se k sebevraždě zřejmě teprve chystá.

.
Ale pokračujme. Je tu i celá moravská legenda o Ječmínkovi, i když v definitivní verzi posunutá co se stránek týče trochu kupředu a doplněná také další dvojstránkou o knížeti Svatoplukovi a jeho pověstných prutech. Kniha jako celek, dodejme na tomto místě pro úplnost, byla průběžně doplňována i krátkými statěmi, a to například na téma pohádkových bytostí, ve které staří Slované věřili. Ty odstavce Kalousek brilantně doplnil novými, celostránkovými ilustracemi, což bylo nepochybným přínosem.

Také Bruncvíkova dobrodružství zabírala v původní verzi, jak už řečeno, půl ročníku, také ona se však nově musela spokojit s jedinou dvojstránkou. A ouvej - zmizely tím pádem i ty vůbec nejzajímavější, nejakčnější a komiksu se nejvíc blížící scény jako boje s draky, bouře na oceánu apod. Zůstalo pouze a jenom „obrázkové vyprávění“ až na samé hranici únosnosti, co se týče své stručnosti. Zaslouží si upozornit, že samotné příběhy Lucké války a Bruncvíka by vydaly na samostatnou Kalouskovu a Adlovu knihu! Kdo ji však vydá?
.

Joj! či Přesná, co?
V původním podobě cyklu se řada podstatných úseků české historie vůbec nevyskytovala. V knize se to autoři pokusili napravit. Jedním z takových období je i čas panování knížete Václava vrcholící jeho brutálním zavražděním ve Staré Boleslavi. Jak je patrno z posledního obrázku, „umírňování“ nebylo vůbec nijak důsledné, v tomto případě spíše naopak – krev… dýka…

Rovněž předchozí úvahy o Kalouskově jazykovém „umírňování se“ by si zasloužily skutečnou diskusi, protože „Hele, pradlena!“ řekl podle něj kníže Oldřich v Mateřídoušce, kdežto „Podívejme, pradlena,“ dí méně legrační, o to však důstojnější kníže Oldřich v knize. „Joj!“ vyhrkne týž vzrušeně, když k němu později budoucí manželku přivezou jeho poslové. V knize sice už žádné joj nenajdeme, ale jeden z poslů se o budoucí kněžně vyjadřuje takto: „Přesná, co?“ Což je víc než očividná úlitba jazyku dětského čtenáře (tehdejšího i dnešního), a tedy vůbec žádné umírňování. Vraťme se však k rozšířením původních dějů.

.
Nuže, v první verzi úplně chybělo panování Vladislava II. a jeho dobývání Milána bylo omylem přiřčeno Vratislavovi II., který ve skutečnosti pomohl dobýt Řím. Jako by na odčinění této mystifikace vznikla pro knižní verzi hned celá dvojstrana o Vladislavově dobývání Milána a ještě nádavkem i „Pověst o Tatarech na Moravě“ (další dvojstrana), která pro změnu mapuje čas vlády krále Václava I… Přesných dat se ovšem v Obrázcích z českých dějin dočkáme jenom zcela výjimečně, což je ale svým způsobem i dobře…

V původní variantě příběhů dále šlo postrádat i panování Václava II. a zavraždění jeho syna Václava III. v Olomouci, čímž končí drsná doba Přemyslovců. V knize o tom přibyly dvě strany, tak jako přibyly i další dvě o Janu Lucemburském a o Karlu IV. Jakousi „úlitbou Praze“ mi ale připadá taktéž přidaná legenda o chrámu na Karlově. Proč právě ta?

Osudy Václava IV. a sličné lazebnice Zuzany překvapí v knize zase tím, že mají sice také nový (pod)text, ale obrázky jsou tentokrát kompletně přejaty ze staré Mateřídoušky. Už se tedy dál nebude překreslovat? Ale ano, jenomže už ne pořád.
Autor:


Autor článku: Ivo Fencl

Detaily o komiksu:

Titul: Obrázky z českých dějin a pověstí
Série: Obrázky
Scénář: Zdeněk Adla
Jiří Černý
Pavel Zátka
Kresba: Jiří Kalousek
Lettering: Jiří Kalousek
Žánr: Historický (CZ).
Rok vydání: 2000
Počet stran: 168
Formát: 170 x 245
Vydavatel: Albatros
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Česká Republika
Související články:


Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNOKomiksová série Obrázky
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO
15.10.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (7): Kalousek kreslí charismatické tváře - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!