Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

JAKÝ BYL ČESKÝ KOMIKS MINULÉHO TISÍCILETÍ?

21.01.2001, autor: Sakyk

Co si myslí o českém komiksu, o jeho historii a budoucnosti lidé, kteří se kolem něj v současné době točí nejvíce? K anketě na toto téma nebylo lepší příležitosti, než-li přelomu tisíciletí, a proto jsme neváhali a zeptali se na tři následující otázky...
1/ JAKÝ JE VÁŠ VZTAH KE KOMIKSU A KTERÉ KOMIKSY MÁTE NEJRADĚJI?
2/ KTERÉ ČESKÉ KOMIKSY POVAŽUJETE ZA NEJPOVEDENĚJŠÍ?
3/ MÁ SOUČASNÝ ČESKÝ KOMIKS ŠANCI PŘEŽÍT?

A tady jsou odpovědi:

Dittmar Chmelař – internetový e-zin Origami.
1/ Můj vztah ke komiksu je veskrze kladný, o čemž svědčí nejenom šestiletá existence mého internetového e-zinu ORIGAMI komiks, ale taktéž tři mnou oficiálně vydaná čísla časopisu ORIGAMI, ve kterém jsem se snažil výhradně preferovat původní český komiks. Nejraději mám samozřejmě komiksy Káji Saudka a komiksové ztvárnění Starých řeckých bájí a Mayova Vinnetoua z pera Gustava Kruma. Největší dojem vsak ve mne zanechal a zanechává svym ilustrátorským kumštem (česko)slovenský autor komiksu Danglár. Bez jakékoliv nadsázky je Danglár komiksovou extratřídou.
2/ Otázka by měla znít: které československé komiksy považujete za nejpovedenější? Jsou to komiksy těchto autorů: Danglára, Káji Saudka, Gustava Kruma, Radka Sedláka, Filipa Škody, LUPA, Romana Kliského. Pokud se týká přímo určitých komiksů, tak není podle mne co hodnotit, protože vznikaly pouze fragmenty ucelených komiksových příběhů.
3/ Současný český komiks nemá podle mne šanci přežít. Ne proto, že by nebyli autoři komiksu nebo vydavatelé, ale proto, že lidé, kteří komiksům vůbec nerozumí, vedou ničím nepodložené filozofické úvahy o tom, ze český komiks nemá na to být na světové nebo přinejmenším na evropské úrovni. A to je mnohem horší, než kdyby existoval oficiální zákaz vydávat komiksy, jako tomu bylo u nás v době nedávno minulé.

Máša – pražské knihkupectví Krakatit.
1/ Vztah: sběratel. Nejraději: akční, krvavé a sprosté.
2/ Velké putování Vlase a Brady, Dobrodružství Honzy Štístka, Puma 1, 2 a 3, Dáreček, Shejla a vše od Bohouše Fengla, Čtyřlístek do čísla 50, Grif 0, 1 a 2, Pižmoni a Vzpoura mozků.
3/ Snad ano.

 
Jakub Němeček – vydavatelství Motkomiks.
1/ Tohle jsou ale dvě otázky. Takže odpověď na tu první: Kladný. A na tu druhou: Nevím, jestli mám brát do úvahy jenom to, co je teď k mání v Čechách. Ale jestli ano, tak můj favorit je Hellboy a hned za ním Sin City a Sláine. Taky Dilbert v Mladé frontě se mi líbí. Pak je několik věcí, které chceme vydat my, ale nebudu tady dělat Motu pokoutnou reklamu.
2/ Těžká otázka. Za prvé si nejsem jistý, že mám přehled. Za druhé české komiksy jsou většinou navzájem nesrovnatelné. Čtyřlístek je třeba povedený. Rychlé šípy určitě taky. Saudkovy komiksy jsou taky povedené. Každý z nich ale pro jinou skupinu čtenářů. Mr. Sweet mě svého času taky šokoval tím, kde se tu zničehonic vzal. Je povedený. Vlas a Brada od Františka Skály taky. No, abych to nějak utnul. Neumím určit nejpovedenější věc, ale tyhle jmenované se mi zdá, že mají hlavu a patu.
3/ Rozhodně ano. Pokud se vůbec narodí. ............... Touto vymakanou odpovědí bych mohl skončit, jenže to neudělám. Hezky si tu vaši anketu vychutnám a zaplácnu vám prostor na disku. Já jsem rozhodně optimista. Četljsem váš úvodník a na vaši závěrečnou otázku mám zaručenou odpověď. Co nás čeká ve třetím tisíciletí? V každém případě smrt. Ale do té doby ještě můžem něco udělat. Myslím, že to nezáleží na tom, jaké se píše tisíciletí a jaká je zrovna v Čechách komiksová bída. Stačí, když každý udělá svůj malý kousek práce. Světové komiksy se postupně přeloží a dostanou na české pulty všechny. Kreslíři a scénáristé vyrostou. Chce to jen čas. Já neznám na české komiksové scéně skoro nikoho, neb jsem nikdy nebyl v žádné komiksové tlupě, ale tuhle jsem brouzdal po comx.cz a zjistil jsem že existuje alespoň jeden člověk, který umí kreslit - jmenuje se Rankir nebo tak nějak. Má tam tři obrázky. On umí anatomii! To je pro mě přísvit nového jitra. Je to první Čech, který přistoupil ke kreslení poctivě. ... No, aby se ti ostatní neurazili. Já taky neznám všechny. Každopádně, moje věštba zní: během 10 let se tu objeví minimálně jeden génius kresby a jeden génius slova a všechno to tady smetou.

Netopejr – vydavatelství Netopejr.
1/ Kladný. Ty, které se mi líbí.
2/ Ruddy - O Kutilce a ty, které připravuji.
3/ Rozhodně v to doufám.

Zdeněk Polách (Vreco) – on-line portál Comics.
1/ Můj vztah ke comicsu je více než kladný. Jsem fanoušek a obdivovatel tohoto umění a v době, kdy jsem ještě studoval, byl comics celý můj život. Pak přišla práce, času na comics výrazně ubylo, ale i přesto zůstává v mém žebříčku koníčků na nejvyšších metách. Pokud jde o mé oblíbené comicsy, je to Lobo a všechny jeho přiběhy (za v Čechách vydané nejlepší příběhy považuji Pěkně Prsatý Propadák (Crew č. 1) a Kostěj Nesmrtelný (Modrá Crew)), dále Garfield, Red Meat a zapomenout nesmim ani na absolutně geniálního Mause od Arta Spiegelmana, jehož oba dva díly mi nějaký "dobrák" ukradl.
2/ Pokud jde o masové rozšíření, pak bezesporu Rychlé Šípy, i když otázkou je, dá-li se to považovat za plnohodnotný comics. Jinak ale pochopitelně Saudkovy věci.
3/ Pokud myslíte originální české comicsové příběhy u nás kreslené, pak šanci pochopitelně mají, ale spíše jako stripy (Zelený Raul (by HruTeBa) nebo Klep (by Filip Škoda)). Pokud jde o comics v Čechách vůbec, pak stoprocentně ano. Situace na trhu je totiž mnohem lepší než třeba před rokem. Tehdy v Čechách fungovala/nefungovala dvě comicsová vydavatelství - Crew a Barlow. Dnes jich tady máme tuším šest.

Martin Smrček - časopis ABC .
1/ Přestože komiks patří neodlučitelně k našemu časopisu a sám jsme se podílel na jeho tvorbě, nejsem už dnes takovym nadšencem jako kdysi. Rád si přečtu Zeleného Raoula, problémy mám při čtení chaotických stránek komiksů ve většině čísel magazínu Crew. A jednou za rok na dovolené si na chatě vytáhnu archív starých ABC a vlítnu na klasické komiksy jako Kruan nebo Malý Bůh.
2/ Nejsem takovym odborníkem, ale myslím, že v ABC vždycky vycházela špička. Pak samozřejmě klasické Foglarovky ještě s kresbami Marko Čermáka, dnes Zelený Raoul, protože moc jiného pro dospělé neznám. Jo, a ještě vzpomínám rád na klasické komiksy Káji Saudka, třeba Konec upírů na Rusi, či něco, co dělal pro jeskyňáře. Ale to už je dávno...
3/ Vždycky se najdou zájemci, ale nejsem si jistý, zda má šanci třeba specializovaný komiksový časopis pro dospělé. Ostatně, už jich pár zkrachovalo. Tedy - přežije, ale bude mít dost co dělat.
 
Darek Šmíd – on-line komiksový magazín Mozek.
1/ Když jsem se kdysi v Jugoslávii naučil plavat, má první tempa vedla k plážovému comicshopu. Už předtím mne rodiče svědomitě utápěli pod tunami comicsů Káji Saudka, které zde vycházely v České speleologické společnosti (veden jejich hrdiny jsem i začal lézt do jeskyní). Dnes se snažím monitorovat alespoň novinky v žánru a tvůrčí vývoj Franka Millera, nicméně schlamstnu asi každý obrázek s bublinkou, co se mi dostane do ruky. Nedávno mne kromě pokusu o pseudocomicsovou prvotinu H. R. Gigera například zaujala i těžce ilegální manga japonce Uzigy. To je prostě bestialita, která nemá obdoby, a kdyby něco takového nadrásal u nás, tak tady konečně obnovíme trest smrti. Už jsem jej kontaktoval. Je to šéf.
2/ Nikdy jsem se nedočkal sequelu kreslené odysey jistého mimozemšťánka, která vycházela na obalu zubní pasty Tutti Frutti. To je asi to zásadní v tuzemském comicsu, někdo by v tom měl pokračovat. Pak kraluje samozřejmě Kája Saudek, jehož pokořitelé by se dali spočítat na prstech ruky malomocného truhláře epileptika. Co je dnes vlastně zásadní? Zelený Raoul je klasika, Čtyřlístek je klasika, Šípáci jsou klasika, Barbánek je klasika, Shotgun Story je klasika... Považuji si té nové vlny kreslířů, kteří už se nesnaží napodobit Saudka, ale perou do toho nové styly. Mnohé z nich najdete samozřejmě v Mozku.
3/ Ano. Ale bude potřebovat schopné managery.

David Zachoval (Zack) – on-line komiksový magazín Comx.
1/ Kladnější mám už jen k ženám. A oblíbené comicsy??? Klasika. The Crow (pro tu depresi), Hard Boiled (pro detailnost kresby), Preacher (kdo četl, ví proč), Transmetropolitan (kvůli Jerusalemovi). Oblíbených comicsů je víc, ale tohle jsou ty opravdu nejdůležitější.
2/ Jednoznačně "Arnal a dračí zub" a "Lips Tullian". Nejsem sice fanatický uctívač Káji Saudka, ale tyhle dvě věci jsou naprosto podle mého gusta.
3/ Podle toho, co si představujete pod pojmem "přežít"! Tohle je malá země s minimální fanovskou základnou, kde comics dostával po tlamě, jak mohl. Ať už jsou důvody jakékoliv, takový je prostě nyní stav věcí. Co se týče překládání a vydávání zahraničních věcí, vypadá budoucnost celkem dobře (jenmám strach, jak dlouho to vydrží). Horší to bezpochyby bude s ryze českým comicsem, kde možnost finanční návratnosti je ještě mizivější. Ale kreslířůnám utěšeně přibývá, stejně tak začne přibývat scénáristů. Neviděl bych totedy tak špatně, i když na profesionální comics, který si na sebe vydělá, si ještě budeme muset pár let počkat.

Patrick Zandl – on-line zpravodajství ze světa mobilních komunikací Mobilserver.
1/ Nepovažuji se za komiksového odborníka, ale jako asi každý jsem si ve svém dětství užíval Čtyřlístek a ze zahraničí propašovaného Asterixe. To také znamená, ze komiks téměř automaticky považuji za něco jako pohádku, jen kreslenou. Nejoblíbenější mám Zeleného Raula, Garfielda (mám doma kocoura Garfielda, který je úplně stejný) a Dillberta (vím, jak to ve velkých firmách chodí).
2/ Z českých komiksů mám nejraději Zeleného Raoula - je to v současné době také zřejmě jediný dobrý politický komiks u nás, který stále srší vtipem (byť někdy morbidním) a hlavně aktuálností. Právě proto, ze je to taková výjimka, stále u mne přetrvává podvědomě dojem, ze komiks je buďto malý strip v novinách, nebo pohádka.
3/ Český komiks má šanci přežít stejně, jako cokoliv jiného - tedy jen tehdy, když je kvalitní. Zatím je asi pohříchu málo dobrých projektů - a nebo pohříchu málo odvahy nové projekty propagovat a podpořit. Ale výjimky se najdou...
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Fanovský komiks
11.11.2002 MORT NEZNAMENÁ SMRT
13.07.2001 PIŽMOUNI
14.06.2001 KOMIKSY V PLZNICREW
29.08.2012 Kůstek 3: Čas zabíjet draky - 100 %
27.03.2012 USAGI YOJIMBO: BEZMĚSÍČNÁ NOC - 90 %
27.12.2011 VĚČNÁ VÁLKA - 100 %Česko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!