Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

PROSOPOPUS

19.07.2007, autor: Sakyk

Laskomina pro frajírky, co si myslí, že už je ve světě komiksu máloco vyvede z rovnováhy, solidní startovací balíček pro intouše, kteří s komiksem zatím příliš zkušeností nemají, ale očekávají od něj hlavně umělecký zážitek. Další z nečekaných variant ódy na kresbu od virtuosa Nicolase de Crécyho – kriminálně laděný, eroticky podbarvený, tragicky zakončený thriller oděný do fantasmagorického hávu Prosopopus.
„Prosopopeia: Figura, kterou vyprávěč nechává mluvit a jednat osobu mrtvou či nepřítomnou, neživou bytost, zvíře.“

Prosopopus, obálkaKomiksy Francouze Nicolase de Crécyho nikdy nebyly jen tak obyčejné. Vzpomeňme na českými čtenáři pozitivně přijatého sarkastického, dvojdílného Pana Ovocňáka, na Foligatta nebo na připravovanou Dobu ledovou. De Crécy dokáže zaujmout jak silným příběhem, tak – především – neortodoxní kresbou, která snad ani jako by nepatřila do komiksu. Na první pohled se řadí spíše někam do oblasti malby, ovšem sevřená komiksovými políčky vypadá nečekaně přirozeně a disponuje vysokou vypovídající a přesvědčovací schopností, především co se týče atmosféry a citového rozpoložení hrdinů.
Stejné znaky vykazuje také další de Crécyho album Prosopopus. To získává na výjimečnosti jinou novinkou, autor se v něm totiž rozhodl výrazně posílit úlohu obrazu tím, že jednoduše vypustil veškeré texty. Není to žádné překvapivé, průkopnické či snad přelomové řešení, komiksy beze slov už tu byly (např. slavný Arzach). Ale právě u de Crécyho jako u málokoho jiného si uvědomíme mocnou sílu kresby: i pomocí pouhých náznaků a bez sebemenšího použití slov dokáže vyprávět příběh a házet na čtenáře emoce.

Opus Prosopopus
V albu Prosopopus přitom nejde o kdovíjak složitý děj; je to vlastně kriminálka s jednoduchou zápletkou, o to však silnějším pozadím důvodů určitého konání hrdinů a s lehce nadpřirozenou nadstavbou. Vzhledem k absenci textu si čtenář může hrdiny pojmenovat zcela dle své libovůle; výjimku tvoří oběť i příčina celého případu, asijská malířka jménem Lee. Její brutální vražda, ač to může znít cynicky, však není tím nejdůležitějším okamžikem příběhu. Není jím ani pátrání po vrazích, ba ani postupné vyjevování motivu. Největší pozornost autora se soustřeďuje na hlavního hrdinu a jeho pocity, sny, touhy a noční můry.
Jenže de Crécy používá co nejrafinovanější způsob, jak hrdinovy pocity a emoce přenést na čtenáře: tu se zjevuje tajemná postava Prosopopuse, balónovitě vyhlížející stvoření vzniklé zauzlením a spojením tělních tekutin hlavních postav. Sám De Crécy o ní řekl: „Dva měsíce jsem hledal název alba, až jsem narazil na slovo prosopopea. Zalíbilo se mi a dostal jsem nápad: v předmluvě jsem nechal Laetitii Bianchi pátrat po původu stvoření Prosopopus. Spousta lidí pak uvěřila, že to byl opravdu jakýsi druh středověkého strašidla. Ale ve skutečnosti se jedná o mou slovní hříčku… “ Stává se jakýmsi hrdinovým svědomím, nepříjemně nastaveným zrcadlem nutícím ho pohlédnout nemilosrdné pravdě do očí a zároveň se s ní nějak vypořádat. Takové střetnutí nemůže skončit jinak než tragicky.

Prosopopus, ukázkaKomiks Prosopopus má tři velké výhody. Je úplně němý, takže ho vizuálně běžně vybavený čtenář zvládne za půlhodinku a nemusí ani trochu umět francouzsky. Je překrásně namalovaný, proto může jeho prohlížení působit spíše jako návštěva galerie. A v neposlední řadě obsahuje několik velice realisticky zachycených souloží, rovnoměrně rozmístěných po celém albu a udržujících tak čtenářovu pozornost v permanentní pohotovosti.
Abychom jenom nechválili, najdeme tu i dvě velké nevýhody: občasnou nesrozumitelnost děje v návaznosti jednotlivých obrázků (což by případný text přeci jen asi vyřešil) a nadměrné emoční působení, tudíž osoby s poruchami srdeční činnosti mohou mít problémy… Suma sumárum dost extrémů na to, aby prostě nemohl být nezajímavý. Ale to přece u de Crécyho nehrozí nikdy, ne??
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul: Prosopopus
Scénář: Nicolas de Crécy
Kresba: Nicolas de Crécy
Žánr: Ostatní.
Rok vydání: 2003
Počet stran: 54
Formát: 230 x 305
Vydavatel: Dupuis
Země vydání: Francie
Země původu: Francie
Související články:


Intelektuální komiks
04.11.2016 Proč nehodnotím umělecká díla padesáti procenty - 50 %
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!