Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

PASCIN ANEB PÍCHÁM LÍP, NEŽ MŮJ TÁTA

12.11.2007, autor: P001

Pascin. Dělat komiks o malíři, kterého máte rádi? Není to trochu šílenství? Možná. Ale tenhleten Joann Sfar na to asi má. Nejen proto, že se o něm dočtete, jaká je to velká osobnost současné francouzsko-belgické scény (blablabla) a nejen proto, že i v naší kulturní pustině víme, co je to Donžon.
. Tak zaprvé je Sfar taky sefardský Žid, jako objekt jeho zájmu Pascin (i když po matce má v sobě Joann i aškenázské buňky). Za druhé si pro začátek vybral spíš beatnický úsek Pascinova života, který se dobře kreslí – pokud se tedy nebojíte nějaké té čuňačinky. A za třetí se vyhnul jak přílišné popisnosti, tak adoraci mistra. Takže možná je Sfarův Pascin někdo trochu jiný, než opravdový Julius Pinkas, ale neznamená to, že se o něm něco zajímavého nedozvíte a ještě se u toho nepobavíte. Vzhledem k tomu, že Pascin na začátku 20. století začínal jako karikaturista, je forma komiksu docela na místě.

Chagall: „Ty jsi nemaloval, když jsi byl malej?“
Pascin: „Ale jo, jenže mi to bylo jedno. Táhlo mě to hlavně do bordelu.“


. Bulharsko začátku minulého století mohlo být dost pěkné místo pro život, dokonce i pro Žida, byl-li z bohaté rodiny. Malý Pinkas tohle štěstí měl, ovšem už od útlého věku projevoval velkou slabost pro ženy. Ve vykřičeném domě se cítil líp, než doma. Mohl si „šáhnout na bobra“ a občas u toho něco nakreslil. Kdepak, s jeho obrazy maminka nikdy nevytírala podlahu (Chagallův případ) ani nedostal od kluků napráskáno za to, že nakreslil rabína (což se stalo Soutinovi) na straně 34.
Informace, kterou v komiksu můžeme číst jen mezi řádky (respektive mezi obrázky), je ta, že Juliův poněkud rokenrolový způsob života zařídil rodinnou ostudu, z jejíchž tenat byla jen jedna cesta – přejmenovat se a žít pokud možno dost daleko od Balkánu.

„Marc Chagall chodí spát brzo, protože žije se svou ženou v bázni Boží a ctí Tóru…
Chaim Součine chodí spát trochu později, protože je zbloudilá ovce a honí si ho a poněvadž pak vždycky vstane a jde malovat.
Ale úplně poslední chodí spát Pascin.“


. V Paříži strávil Pascin od roku 1905 většinu svého života. Jedinou větší přestávkou byl výlet do USA (podnikl ho tak trochu účelově – komu by se chtělo narukovat do 1. světové války, že), kde získal americké občanství. Paříž se svými kavárnami, hospodami a – ano – ženami byla tou velkou matkou, co divokého sefarda přivinula do náruče. A nejen jeho. Kromě Chagalla a Soutina se míhá městem v té době řádka umělců z celého světa, slavných, i ještě neobjevených a občas taky nějaká zajímavá figurka u Pascina doma přespává (upozorňuji tím nenápadně na extra peprnou pasáž s Kokoschkou na straně 102). A Pascin pije, pere se, nadává, kouří, honí tucty ženských, před kterými stejně nakonec dá přednost své vdané Lucy, a črtá, kreslí, maluje – přes všechnu expresívnost vlastně docela něžně a citlivě.

.

Sfarovo výtvarné pojetí je plné dynamiky. Někdy rozevlátá pérovka (evokující skici samotného Pascina), někdy obrázek kreslený jak potajmu při hodině na ZŠ, někdy ostrá karikatura, jednou skoro abstraktní pasáž štětcem. Nenudíte se ani chvíli. Motu patří dalších deset bodů za výbornou knížku, akorát ji asi nedávejte k Vánocům taťkovi. Poslední stránku by si mohl vzít osobně.
Autor:


Autor článku: P001

Detaily o komiksu:

Titul: Pascin
Scénář: Joan Sfar
Kresba: Joan Sfar
Překlad: Hana Zahradníčková
Lettering:
Žánr: Ostatní (CZ).
Rok vydání: 2006
Počet stran: 186
Formát: A5
Vydavatel: Mot
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


Intelektuální komiks
27.05.2014 Dítě s hvězdičkou: Vznikl Maus pro děti - 100 %
04.04.2012 KDYŽ ZAČALA NOC - 30 %
07.04.2008 MODRÉ PILULKYFranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
15.04.2008 BLUEBERRY, TO JSOU PIŠTOLNÍCI KABRNÍCI
08.04.2008 CHEVALIER ARDENT, TO JE HISTORIE RYSTUPIJE


    
Jóachym


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!