Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

MORRIS, MUŽ JEDNÉ SÉRIE

04.03.2008, autor: -pzm-

Nejprve jej zaujal animovaný film, pak vytvořil postavu neohroženého a bleskově střílejícího kovboje a ta ho nakonec zcela pohltila. Je tak jedním z mála komiksových autorů, jejichž dílo je takřka beze zbytku věnováno jedinému hrdinovi. Podílel na zrodu časopisu Mad, spolupracoval s takovými legendami jako Franquin, Jijé či Goscinny – dnes je bez diskusí považován za jednu z nich. Morris.
Morris, vlastním jménem Maurice De Bevere, se narodil v belgickém Courtrai dne 1. prosince 1923. Nejprve jej zaujal animovaný film a základy tohoto umění studoval dálkově v kurzu Jeana Image. Ve věku 20 let vstoupil do belgického studia animovaných filmů CBA, ve kterém pracoval jako inker. Po uzavření tohoto studia se připojil k André Franquinovi a Willovi a pracoval s nimi v Jijého ateliéru. Této skupině se brzy začalo říkat Banda čtyř.

První Lucky Luke
Morris, foto aneb to je on!.Roku 1945 se Morris živil prostřednictvím ilustrací; realizoval velký počet kreseb a obálek časopisu le Moustique (a jeho vlámské varianty Humoradio) a časopisu Het Laatste Nieuws. Avšak již v následujícím roce vytvořil postavu neohroženého a bleskově střílejícího kovboje Lucky Luka. První dobrodružství tohoto slavného hrdiny se jmenovalo Arizona 1880 a vyšlo koncem roku 1946 v l’Almanach Spirou 1947; druhá epizoda, tj. la Mine d’or de Dig Digger, začala vycházet na pokračování v týdeníku Spirou od začátku roku 1947. Morrisova grafika byla zpočátku silně ovlivněna animovaným filmem, ale velmi rychle si kreslíř vytvořil vlastní kresebný styl.
Ve čtyřicátých letech Morris navíc ilustroval romány Paula Berny, které vycházely na pokračování v časopisu Spirou a kreslil obálky pro zamilované romány edice Les bonnes soirées. Postupem času jej však zcela pohltila série Lucky Luke, která se na stránkách týdeníku Spirou objevovala přes dvacet let a od roku 1949 byla vydávána také v albech.

Americká epizoda
Morrisovy kresebné začátky.Roku 1948 se Morris společně s Jijém a s Franquinem usadil ve Spojených státech (zůstal zde šest let), přitom však i nadále kreslil pro nakladatelství Dargaud další epizody své slavné série. V USA náš kreslíř studoval na autentických místech prostředí Divokého Západu. Seznámil se zde s Jackem Davisem a s Harvey Kurzmanem a roku 1950 se podílel na zrodu časopisu Mad. V Americe se setkal také s René Goscinnym, který se po návratu do Evropy roku 1955 stal scenáristou Lucky Luka.

Spolupráce s Goscinnym
Morrisova kresba pro titulní stranu časopisu Humoradio.Jejich spolupráce začala v prosinci 1955, kdy na stránkách časopisu Spirou vyšla epizoda Des rails sur la prairie a trvala až do Goscinnyho smrti roku 1977. Jejich poslední společné album nese název Le fil qui chante. Společně tedy vytvořili 38 epizod série Lucky Luke. Současně psal Morris ve spolupráci s Pierrem Vankeerem v letech 1964 až 1967 do zmíněného časopisu články do rubriky Chronique du 9e art (Kronika devátého umění) a přispíval do tohoto časopisu i dalšími kratšími komiksy. Od roku 1968 vycházela série Lucky Luke v časopisu Pilote, později (od března 1974 do února 1975) v krátkodechém měsíčníku Lucky Luke a nakonec i ve velkonákladových denících. Po Goscinnyho smrti spolupracoval Morris s dalšími scénáristy (Vicq, Bob De Groot, Xavier Fauche, Jean Leturgie, Hartog van Banda, Guy Vidal atd.).
Roku 1983 přestal Lucky Luke kouřit a věčnou cigaretu nahradilo stéblo slámy. Za tento dobrý příklad odměnila Morrise Světová zdravotnická organizace dne 7. dubna 1988 v Ženevě u příležitosti Světového dne bez kouření.

Rantanplan
Obálka prvního Lucky Luka.Od roku 1987 kreslil náš neúnavný autor kromě dalších epizod osamělého kovboje také sérii Ran-Tan-Plan, jejímž hlavním hrdinou byl nejhloupější pes ze světa komiksů. Jeho francouzské pojmenování mělo připomínat slavného a odvážného filmového psa Rintintina, jehož je Rantanplan pravým opakem. Tuto sérii kreslil Morris s asistenty, k nimž patřil Michel Janvier, Frédéric Garcia a Vittorio Leonardo. Poslednímu z nich svěřil plně tuto sérii v roce 1993.

Ocenění Morrisova díla
Obálka alba série Ran-Tan-Plan.Roku 1972 byla Morrisovi udělena cena Grand Prix Saint-Michel a v roce 1992, u příležitosti 20. Mezinárodního komiksového salonu v Angoulême, obdržel Velkou zvláštní cenu. V lednu roku 1993 mu C.N.B.D.I. a Mezinárodní komiksový salon v Angoulême uspořádali významnou retrospektivní výstavu; při té příležitosti vydalo nakladatelství Lucky Productions „bláznivý“ katalog la Face cachée de Moris (Skrytá Morrisova tvář), který uspořádal Yvan Delporte. Roku 1990 odešel Morris od nakladatelství Dargaud a založil vlastní vydavatelskou společnost nazvanou Lucky Productions (nyní Lucky Comics).
Díky svému jednoduchému, expresivnímu a přitom nesmírně působivému grafickému stylu a také díky scénářům plným humoru, se Morris stal jedním z nejznámějších komiksových autorů nejen v Evropě, ale i v celém světě. Jeho série Lucky Luke se na dlouhou dobu stala nepřehlédnutelným bestsellerem devátého umění. Byla přeložena do 30 jazyků.

Závěr poklidného života
Obálka posledního Morrisova Lucky Luka.S výjimkou krátkého příběhu (Grabuge à Pancake Valley) Moris své příběhy nikdy nepřepracovával. Je jedním z mála komiksových autorů, jejichž dílo je takřka beze zbytku věnováno jedinému hrdinovi. Žil poklidně v Bruselu po boku své manželky Francine. Nenosil nikdy kravatu, ale vždy si vázal motýlka. Pravidelně produkoval dvě až tři alba ročně. Morris zemřel náhle 16. července 2001.
Autor:


Autor článku: -pzm-

Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá létaLucky Luke
04.02.2019 Velký přehled časopisů s komiksy (27) - Lucky Luke
03.03.2008 LUCKY LUKE 12 – TRAMTABUMOVO DĚDICTVÍ
18.10.2007 LUCKY LUKE 11 - BÍLÝ KAVALÍR


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2020
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!