Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

Komerce
Prosba pro zadavatele reklamy na PR Beletrie.eu: Pls kontaktujte komiks.cz
Tento text tu nebude nafurt! (Dne 25/1/2022)

ZELENÝ RAOUL V TOM JEDE S VÁMI

28.10.2000, autor: Sakyk

Ve vagónech pražského metra jsme se již dočkali ledasčeho. Reklamních dopisů zhrzeného milence, depresivních básní v cyklu Poezie pro cestující, nejroztodivnějších inzertních a propagačních kampaní. Že si tu však budeme moci prohlédnout komiksovou výstavu, s tím asi počítal málokdo.
Opak je naštěstí pravdou a proto se celý říjen mohli namačkaní pasažéři setkávat s šesti kreslenými vtipy na současnou politicko – společenskou scénu z autorské dílny Hruteba – Mareš (a pochopitelně režisér Rusakov), která stojí za známým nekonečným příběhem České republiky očima ufona Zelený Raoul. Sponzorem akce byl samozřejmě týdeník Reflex, kde Raoul pravidelně vychází. Potud tedy vše v pořádku.
Prvním otazníkem totiž zůstává podtitul celé akce. Ten zní "Veřejná výstava tvůrců původního českého comicsu". A od nich bych očekával spíše kolekci například nejlepších obrázkových příběhů z dlouhého Raoulova života, jakési best of, nebo naopak bonus v podobě premiérově zveřejněných dílů. Takto se setkáváme pouze s kreslenými vtipy, které - a s tím souvisí druhý otazník - jsou možná nejdelší, nejtvrdší a zelené, ale rozhodně ne příliš humorné. Většina lidí v metru se asi moc nepobaví, spíše ohrne nos nebo mávne rukou nad dalším paskvilem, který se objevil. Vlastní výběr zveřejněných vtipů se zkrátka moc nepovedl - co říci například k obrázku obřice Dagmar Veškrnové - Havlové, zvracející přes střechu do Vinohradského divadla? Drsnost, syrovost, otevřenost a nekompromisnost k Zelenému Raoulovi určitě patří, ale v tomto případě možná přeci jenom stálo za to zapřemýšlet a lépe si promyslet výběr vystavených prací. Zvláště, když se dostanou před zrak nejširší veřejnosti, která si pak podle nich vytváří svůj výsledný dojem o kvalitě českého komiksu.

Je pravdou, že v nedávné minulosti se mohli s českým komiksem nepřímo seznámit nejenom pravověrní fanoušci, nýbrž i lidové masy díky jeho různým alternativním formám či speciálním akcím. Nutno si však uvědomit, že si nikdy nekladly za cíl jej popularizovat, pouze využívaly kvalitního námětu či všeobecného povědomí o díle k přitáhnutí návštěvníků. Výjimku zde tvoří výstava Pohádkový svět komiksu, která se toto jaro uskutečnila v několika olomouckých galeriích, kde své práce na téma Pohádka jako komiks prezentovalo na osm desítek autorů z celé republiky. Jinak však jsou v tomto směru asi nejznámější adaptace Foglarových námětů, především Rychlých šípů. I mladší mají v živé paměti celovečerní film Záhada hlavolamu (AB Barrandov 1993), devítidílný televizní seriál (ČT 1969), pamětníci vzpomenou divadelní představení Tajemství jezerní kotliny (1970). V poslední době se na módní vlně svezl dokonce i muzikál (Rychlé šípy, Divadlo na Vinohradech, 1999 - ejhle, že by shoda náhod?). Využití komiksu lze pozorovat v reklamě (Gambrinus). Také nejrůznější politicko – satirické stripy (právě Zelený Raoul v Reflexu, Pan Spy ve špehounovi Spy či Dlouhý nos v Lidových novinách) slouží především ke zpestření či určitému osvěžení než k reálnému pokusu popularizovat vlastní komiksovou tvorbu.
V každém případě - komiks u nás si ještě na objektivní zhodnocení a pohled nejširší veřejnosti chvilku počká. A těžko říci, jestli mu v tom akce typu „Zelený Raoul v tom jede s Vámi“ pomohou či spíše uškodí.
Autor:


Autor článku: Sakyk

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


v Ý s T a V y
02.05.2012 POZVÁNKA NA SVĚT KNIHY 2012
10.09.2007 PŘELOMOVÁ GENERACE NULA
09.05.2007 SVĚT KNIHY 2007 – FOTOREPORTÁŽČesko
19.06.2022 Generál Fajtl: Český Exupéry pád přežil, ten francouzský ne - Aktualizováno
17.02.2022 Obrázky z československých dějin: Tak nám zmasakrovali Masaryka - N/A % - AKTUALIZOVÁNO
05.11.2018 Obrázky z dějin zeměpisných objevů a výletů (8): Kalousek maluje ošklivé charismatiky - AKTUALIZOVÁNO


    
Já Jóachym Rychtář


Recenze nebo blogpousty a reakce

Upozornění: Nemám Fejsbuk
(odešel jsem v roce 2020)
ani Instáč ani žádný jiný socky!Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

V českém komiksovém rybníčku to smrdí, hnije a zapáchá a komiks.cz se to snaží změnit.

"Legendární" komiks Vrána (The Crow) je neskutečná sračka.

Nakladatelství Comics Centrum zuří! Neskouslo kritickou recenzi

Chcete více přátel a peněz? Nezoufejte, naštěstí existuje rychlé řešení!

Rozhovor s největším (182 cm) fanouškem Káji Saudka.

     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2022
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!