Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

GEORGES REMI "HERGÉ" – ŽIVOT A DÍLO (2)

16.04.2003, autor: Zarkoff

Druhý díl (ze čtyř) podrobného rozboru života a díla jednoho z nejdůležitějších a nejslavnějších autorů frankofonního komiksu. Dnes se podíváme na Hergého horečnatou tvorbu ve 30. letech, kdy světlo světa spatřila nejen první tintinovská alba, ale i série Quick a Flupke a Dobrodružství Jo, Zetty a Jocka…
Ve . Dvacátém století pro mladé se Tintin poprvé objevil 10. ledna 1929. První cesta neohroženého reportéra vedla do Sovětského svazu a vyznačovala se neustálými konflikty s bolševickou totalitní mocí. Hergé kreslil každý týden dva panely, řetězil jeden gag za druhým a jednu katastrofu za druhou, aniž by sám dobře věděl, kam celé vyprávění povede. Ani ve snu jej nenapadlo, jaká budoucnost čeká jeho hrdinu.
O rok později, 23. ledna 1930, vznikly další dvě Hergého postavy: Quick a Flupke. Tito dva nesnesitelní bruselští uličníci řádili na stránkách Dvacátého století pro mladé až do konce třicátých let. V květnu téhož roku 1930 skončilo dobrodružství Tintina v zemi sovětů (Tintin au pays des soviets). Teprve . v této chvíli si Hergé uvědomil, jak je jeho postava populární a rozhodl se proto v jejích dobrodružstvích pokračovat. Abbého Walleze totiž napadlo, že by mohli zinscenovat Tintinův návrat z Ruska do vlasti. V určený den vystoupil Hergé s chlapcem, který představoval Tintina, z vlaku na bruselském nádraží. K Hergého překvapení je očekával obrovský dav mládeže a další zástupy oba doprovázely až do redakce deníku.
Po návratu ze země sovětů chtěl Hergé poslat Tintina do Ameriky. Jenže abbé Wallez nesouhlasil. Přál si, aby Tintin odcestoval do Konga, a připomenul tak belgické kolonizační úspěchy. Hergé se s pramalým nadšením podrobil; 9. července 1931 se Tintin vrátil z Afriky (Tintin au Congo) stejně triumfálně jako o rok předtím z Ruska.
Roku 1932 mohl konečně Hergé poslat svého hrdinu do Ameriky a popularita komiksu ještě stoupla. Toho využilo nakladatelství Casterman a pustilo se do distribuce tintinovských alb. Následoval příběh Faraonovy doutníky (Cigares du Pharaon), ve kterém Tintin prožívá nejenom neuvěřitelná dobrodružství, ale řeší i takřka detektivní záhadu.
 
Pro následující dobrodružství se Hergé rozhodl, že svého hrdinu vyšle do Číny. Když oznámil v tisku toto své rozhodnutí, dostal dopis od abbého Gosseta, duchovního správce komunity čínských studentů, kteří tenkrát studovali na univerzitě v Lovani. Abbé Hergého vyzýval, aby pečlivě vážil všechno, co v připravovaném komiksu sdělí o Číně, a doporučil mu, aby si pro svůj příběh opatřil co nejvíce dokladů. Aby Hergé získal co nejvíce autentických poznatků o Číně, seznámil jej abbé Gosset s mladým Číňanem, který se jmenoval Chang Chongren a který studoval na bruselské Akademii krásných umění. Oba mladíci se brzy spřátelili, vedli spolu dlouhé rozhovory o Číně a o tamní politické situaci. Chlapec jménem Čang se pak vedle Tintina stal druhou hlavní postavou dalšího úspěšného komiksu Modrý lotos (Lotus bleu).
Práce na Modrém lotosu znamenala určitý zvrat v Hergého tvorbě. Tvorba kreslených seriálů přestala být pro Hergého nezávaznou hříčkou, řetězením okamžitých nápadů v přibližně nastíněném prostředí, ale tvorbou pečlivě promyšlených a přesně situovaných vyprávění, realizovaných čím dál propracovanějšími grafickými prostředky. Tento přístup se čím dál tím zřetelněji projevuje i v dalších Tintinových dobrodružstvích: v příbězích Zlomené ucho (Oreille cassée) z roku 1937, Černý ostrov (Ile noire) z roku 1938 a Ottokarovo žezlo (Sceptre d’Ottokar) z roku 1939.
 
Kromě . práce na těchto kreslených seriálech Hergé v té době vymýšlel takřka každý týden neuvěřitelné rošťárny Quicka a Flupkeho. V roce 1936 se k dosud publikovaným sériím připojila Dobrodružství Jo, Zetty a Jocka (Aventures de Jo, Zette et Jocko). Na rozdíl od obou předchozích kreslených seriálů, tento komiks se zrodil na objednávku. Vedení časopisu Chrabrá srdce (Coeurs vaillants), který také přetiskoval Tintinova dobrodružství, se totiž obávalo, že postava Tintina, který nemá rodinu ani pevné zaměstnání, není zrovna ideálním vzorem pro jejich mladé čtenáře, a navrhlo Hergému, ať vytvoří nové hrdiny, kteří by reprezentovali model tradiční rodiny. Hergé pro tuto sérii nakreslil dva dlouhé příběhy: Paprsek tajemství (Rayon du mystère) a Stratonef H 22.
Kromě těchto činností kreslil Hergé v té době titulní listy přílohy Dvacáté století pro mladé a věnoval se běžné redakční práci.
 
Příště: Válečná léta
 
(Volně podle článku Benoita Peeterse, který vyšel v dubnu roku 1983 ve zvláštním čísle časopisu A Suivre)
Autor:


Autor článku: Zarkoff

Detaily o komiksu:

Titul:
Scénář: James O/Barr
Kresba: James O/Barr
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: Akční, superhrdinové (CZ).
Vydavatel: Comics Centrum
Související články:


Hergé
21.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (18) – ZÁVĚR
14.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (17) – DUPOND A DUPONT
07.06.2007 TINTIN A ETNOCENTRISMUS (16) – TINTIN VE SVĚTLE DNEŠKAFranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá léta


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!