Komiks.cz


Logo Komiks.cz
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma

DONŽON 3 – PRINCEZNA BARBARŮ ANEB HLEDÁNÍ PRINCEZNY V KUPCE SENA

16.12.2003, autor: Yan

Kačer Herbert a plaz Marvin se vrací. Vrací se i sály a temné chodby mohutného hradu Donžon, plného nejrůznějších potvor a příšer. Tentokrát nakoukneme do jeho podzemí, tam, kde v hlubinách žijí jen trollové, žeroucí malé děti, a obří pavouci Cvakači, které člověka nezabijí tak docela hned, jen do něj nakladou vajíčka. A taky se v těch hlubinách ztrácejí princezny. Což je právě ten problém...
"Hele, v Donžonu vězní princeznu!"
"Nezájem, princeznám nenalejváme."
"Princezny smrděj."

A proč zrovna Donžon? Ve francouzštině znamená "donjon" srdce hradu; v tomto comicsu ale mluvíme o konkrétním Donžonu, který řídí Strážce, zaměstnávající různé příšery a bytosti, a ty zase hlídají různé poklady. Kam jinam by měli rekové jezdit pro své hrdinské skutky? A Donžon je také výtečná humorná comicsová série, pod kterou jsou podepsání francouzští autoři "nové generace" Lewis Trondheim a Joan Sfar.

"Přišli jsme pro princeznu."
"No tak do fronty, jako ostatní!"

Princezna barbarů navazuje na předchozí díly: Kačerovo srdce, kde se kačer . Herbert převléknul za barbara, aby unikl trestu, a musel se "postarat" o zlé zakuklence, a Všech bitek velký král, kde se pak učil prát a povedlo se mu probudit Absolutní zlo. Jeho spojencem a přítelem se stal drak Marvin, pobočník samotného Strážce, donžonského capa di tutti capi. Herbert se postupně stal Strážcovým oblíbencem, ale to neznamená, že by měl na růžích ustláno. Sice dokáže zabít všechny zelené stvůry špičkou pírka, ale stále má nevšední talent dostávat sebe i ostatní do problémů...

Na marketingové radě Donžonu Herbert začal kritizovat Strážcovy kresby, a ten ho za trest pověřil úkolem: udělat něco, co by do chodeb Donžonu přilákalo víc dobrodruhů. Herbert napíše smyšlenou zprávu o tom, že na Donžonu je vězněná princezna, což sice efekt splní, ale... Ale přijíždí skupina Kočáků s tím, že ona Herbertem uvedená "fiktivní" princezna se doopravdy ztratila a že pokud jí Strážce nevydá, bude Donžon srovnán se zemí. Strážce se snaží vysvětlit, že se jedná o omyl, ale už je pozdě. Záhy navíc zjišťuje, že princezna opravdu v podzemí Donžonu je, a tím se příběh dokonale zamotává...

"Vždyť ten meč vůbec nesvítí, nic nevidím!"
"Neřekl jsem že svítí, ale že se ve tmě blýská."

Sledujeme dobrodružství, které v comicsových sešitech nemá jen tak obdoby. Na každé stránce nás čeká spousta humorných příhod, které čtenáře rozhodně nenechají v klidu. Donžon je neméně zábavný než Asterix, na druhou stranu je o nějakých těch 30 let starší a je to vidět. Mladá krev je vždy drsnější, než stará, a proto se v Donžonu bez skrupulí zabíjí, teče krev, a mísí se fantasy prvky a odkazy.

.

Scénář píše Joann Sfar, Trondheimův kamarád. Celý příběh je velmi živý, napínavý, a jak jsem již několikrát prohlásil, nesmírně zábavný. Navíc bych pochválil i vynikající překlad, díky němuž se zasmějeme řadě slovních hříček, jménům různých potvor, vyvedeným hláškám i dialogům jednotlivých postav. Díly na sebe přímo navazují; co se stalo v jednom, má vliv na druhý, co získali hrdinové v jednom, mají i ve druhém. Herbert navíc netuší, že již může používat Meč osudu, protože uskutečnil tři velké skutky. Trondheimovi u nás kromě . Donžonu vyšly Jen čtvrt vteřiny na život a Země tří úsměvů/Apokalyptické příběhy. Jeho kresba je jistě příjemná a pohodová, zároveň dynamická; nese pevné rysy comicsové kresby, zároveň ji zjednodušuje i mírně paroduje - za zmínku navíc určitě stojí snad nekonečný bestiář kromobyčejně povedených a roztomilých příšerek a nestvůr.

Stránky jsou sice plné humorných situací, zároveň ale v některých momentech nutí čtenáře k zamýšlení. Zabíjení je zde bráno s odvázaným nadhledem, ale autoři poukazují na marnost tohoto konání. Když Marvin zanechá v donžonských chodbách Prince Hyrka, vyhnaného z kmene Kočáků, ten stále chce za každou cenu dokončit souboj, i když je osleplý a nemá žádnou šanci. "Snažně tě prosím, dokonči ten souboj" vlastně znamená "Prosím, zabij mě."

Sakumprásk - Donžon si zkrátka zamilujete. Je to jeden z nejzábavnějších comicsů u nás. To se vsaďte, že se do světa Donžonu budete vracet rádi a pravidelně. Herbert s Mervinem čekají. Následujte je!
Autor:


Autor článku: Yan

Detaily o komiksu:

Titul: Donžon 3 - Princezna barbarů
Série: Donžon
Scénář: Joan Sfar
Lewis Trondheim
Kresba: Joan Sfar
Lewis Trondheim
Překlad: Soňa Sladká
Žánr: Humor (CZ).
Rok vydání: 2003
Počet stran: 46
Formát: A4
Vydavatel: Mot
Země vydání: Česká Republika
Země původu: Francie
Související články:


FranCouZský komiks
11.02.2013 Pupíky 1-5: Na pupíkách moc pupínků není - 90 %
21.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (5) - Nové tisíciletí
14.02.2012 KOMIKSOVÝ KRESLÍŘ MOEBIUS (4) - Devadesátá létamOt
09.01.2007 DONJON MONSTERS 10 – SOLDATS D´HONNEUR
14.07.2006 OSKAR ED 3
16.06.2005 CINEMA PANOPTICUM ANEB BÝT KAFKA COMICSOVÝM AUTOREM…


    

fotografie


Joakim

Seznam blogpostů
a všech článků

Další blogeřiTop 2 snadné způsoby jak vydělat desetitisíce Korun českých
za jedinou recenzi!

Hipísáci už ztratili hajp!

Revoluce v citlivých partiích! Řešení ryze mužských a čistě ženských problémů.

Nakladatelství BBart si upšouklo. Znělo to asi takhle: BBrrrrrrrrt.

Skandál! Vyzkoušejte šest nových sexuálních poloh na rychlovku!

Vlastní vyhledávání
     Hlavní stránka      Mapa webu      Úvodní seznámení s komiksem      Seznamy komiksů      Komiksy zdarma


© 2000-2021
    Komiks.cz


Licence Creative Commons
Komiks.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.
Kontakt

RSS
Nezávislost

Cílem webu komiks.cz
je přinášet kvalitní
publicistiku náročnému čtenáři. Neexistuje tu žádná závislost na jakémkoli nakladatelství, komiksy jsou podrobovány odůvodněné kritice a autoři za ni nesou odpovědnost.

Jste tvůrce komiksů?

Rádi vám dílo zveřejníme v rubrice Volná tvorba.
Komiks zpropagujeme, jednotlivé stránky komiksu pak budou
postupně vycházet každý týden na pokračování
přímo na hlavní stránce. Kontaktujte nás!